O NÁKUPU KONTAKTY
× DOMŮ HLEDAT
 • HLEDAT
 • BYLINY
 • LÉČIVÉ LÁTKY
 • KATALOG BYLIN
 • BYLINY A NEMOCI

VYHLEDÁNÍ BYLIN NA KONKRÉTNÍ NEDUH

Pokud potřebujete najít byliny na nějaké konrétní neduh či zdravotní problém, můžete použít tento vyhledávač.Vámi zadaný text se snaží najít v klíčovbých slovech popisujících působení jednotlivých bylin a výsledek Vám zobrazí.Seznam zobrazí maximálně 4 prvně nalezené byliny.Hledaný text -

BYLINY

Léčivé rostliny tvoří převládající zdroj přírodních léčiv. Od nepaměti slouží jako nejdostupnější prostředek proti různým nemocem a problémům.

Lidové léčitelství se postupně vytvářelo z náhodných a empirických zkušeností celých generací a současné výzkumy léčivých rostlin ukazují oprávněnost používání těchto bylin.


Pokud se rozhodnete zakoupit nějaký produkt z léčivých bylin, můžete si většinou vybrat mezi specificky zaměřenými bylinnými čajovými směsi či jednodruhovými sušenými bylinkami. Čaje jsou založeny na působení jednotlivých látek rostlin ovlivňujících lidský organismus.Léčivé rostliny je možné využít buď čerstvé nebo sušené. Vyrábí se z nich většinou čaj a to buď ve formě nálevu či odvaru. Také je možné připravit sirup, olej, obklady, masti či macerát.

 • NÁLEV (čaj)

  Připravuje se z čerstvých nebo sušených květů, listů a zelených stonků. Čerstvé rostliny je nutné pokrájet, zatímco sušené podrtit. Potom se přelijí vroucí vodou. Nálev se přikryje pokličkou a necháme odstát. Doba odstátí závisí na druhu bylinek, Čerstvé rostliny se louhují kratší dobu než sušené. Poté se čaj přecedí.

  Nálev je nejpoužívanější způsob výluhu pro většinu květů, listů a natí.

 • ODVAR (čaj)

  Připravuje se z čerstvých nebo sušených tvrdých částí rostlin nebo také ze zelených stonků a květů. Nadrcené rostliny se přelijí studenou vodou a ta se přivede k varu. Čaj se vaří cca 5-10 minut, poté je nezbytné jej nechat ještě 10-15 minut odstát. Hotový čaj se přecedí.

  Odvar se připravuje z kůry, kořenů, lodyh, semen nebo plodů. Je potřeba, aby byly tyto části rostliny podrcené, rozkrájené, pomleté nebo polámané na malé kousky, aby bylo možno získat z bylinek co nejvíce účinných látek.

 • MACERÁT

  Připravuje se vyluhováním byliny ve studené vodě při pokojové teplotě, zpravidla po dobu 3 - 12 hodin. Občas je potřeba směs promíchat.

  Je to vhodný způsob zejména pro slizovité drogy.

 • TINKTURA

  Připravují se nejčastěji macerací byliny lihem, u běžných drog je poměr 1 díl rostliny na 5 dílů lihu. Směs se nalije do tmavé nádoby a denně se protřepává. Optimální doba macerace je 14 dní. Potom se výluh scedí a nechá se 24 hodin v chladu vyčeřit. Čirý roztok se slije, zbytek se zfiltruje, oba výluhy se smísí a doplní lihem na původní množství.

 • SIRUP

  Čerstvé bylinky se rozmačkají nebo rozemelemou na kaši. Přidá se trochu vody, med a cukr či jiné sladidla. Za stálého míchání se vaří tak dlouho, dokud nevznikne hustá tekutina. Potom se horký sirup nalije do sklenice, nechá se vychladnout a uloží na chladné místo, nejlépe do chladničky.

 • OBKLAD

  Na kaši rozdrcené nejlépe čerstvé byliny se přiloží přímo na poraněnou kůži a přikryje kouskem plátna. Obklad se nechá delší dobu působit, nejlépe přes noc.

 • OLEJ

  Bylinky se nakrájí nebo nadrtí a vloží nejlépe do skleněné láhve až po okraj. Poté se zalíjí olejem. Nejčastěji se používá kvalitní za studena lisovaný olivový nebo slunečnicový olej. Sklenice se nechá asi 14 dní stát na slunci nebo na teplém místě. Potom se vše přecedí. Olej je možné užívat jako kapky nebo mazání.

 • MAST

  Pro výrobu masti je možné použít čisté a kvalitní vepřové sádlo čnebo čistou vazelínu. Vazelínu nebo sádlo se vloží do hrnečku. K němu se přisypou vybrané nadrobno nasekané sušené byliny. Většinou na 250 gramů sádla se použije hrst, tzn. cca 30 gramů, bylinek. Směs se opatrně ohřeje ve vodní lázni, občas je nutné ji promíchat. Celý proces by měl trvat asi dvě hodiny, během té doby by nám měly bylinky krásně zkřehnout. Poté se mast naleje do plátěného pytlíku. Vymačká do nádoby tak, aby vznikla dokonale hladkou hmotu. Mast je nutné ještě za tepla přelít do kelímků.

  Druhou možností je, že sádlo se rozehřeje v hrnci. Až bude vřelé nasypou se bylinky, směs se nechá vzkypět, zamíchá se a odstaví. Druhý den se směs ohřeje do tekutého stavu, přefiltruj se přes nejlépe lněné plátno a nalije do připravené skleničky. Mast je nutné uchovejte v chladu a temnu.Samozřejmě je možné koupit si i připravený bylinný čaj od prověřených výrobců. V naší se nabídce najdete nejen tradiční české výrobce, ale i bylinné produkty vycházející z ajurvédské medicíny.

V nabídce najdete:

 • HIMALÁJSKÉ AJURVÉDSKÉ ČAJE

  Ajurvédské bylinné čaje jsou kombinací himálájských bylin a jejich léčivých účinků. Tyto byliny jsou základem tradiční ajurvédské medecíny, která je využívá po celá staletí v nejrůznějších kombinacích, každá bylina má mnohostranné působení a proto záleží na přesném poměru smísení, aby se posílil nebo omezil účinek této bylinky.
  Čaje výrazně přispívají k obnovení tělesných a duševních sil. Harmonizují tělesné funkce, podporují látkovou výměnu, přispívají k lepšímu trávení i vyměšování a regenerují tělesné tkáně. Při pravidelném používání příznivě působí na celkový zdravotní stav.

  Příprava

  Jednu čajovou lžičku bylinné směsi přelít 250 ml vroucí vody a nechat luhovat. Nescezovat a po schladnutí vypít. Pije se 2-3x denně.

 • ČESKÉ BYLINNÉ ČAJE

  V Čechách se pro své léčivé účinky používá asi 200 rostlin, když v minulosti to bylo až 800 bylin. Na jednotlivé zdravotní problémy se většinou připravují předem namíchané směsi. K dispozici jsou buď bylinné čajové směsi nebo jednopruhové bylinky

  Příprava

  Jedna rovná polévková lžíce se přelije 250 ml vroucí vody, nechá se v zakryté nádobě 15 minut odstát a scedí se. Nálev se připravuje vždy čerstvý. Pije se 2-3x denně.

LÉČIVÉ LÁTKY

 • ALKALOIDY

  Jsou to přírodní dusíkaté látky zásaditého charakteru. Vznikají v malých množstvích jako produkty metabolismu aminokyselin v některých rostlinách Ve většině případů jde o látky pevné, krystalické (s vyjímkou např. nikotinu), ve vodě málo rozpustné, bez barvy a zápachu.

  Vyznačující se zpravidla silnými farmakologickými a toxickými účinky. Mnoho alkaloidů patří mezi vysoce toxické látky. Mají hořkou chuť a často omamné účinky (v menším množství vyvolávají pocit bezstarostnosti a úlevy, ve větším množství můžou způsobit až smrt).

  Při častém požívání některých alkaloidů se na nich člověk stává závislým. Mnohé alkaloidy se řadí mezi drogy, protože ovlivňují centrální nervovou soustavu.

  A i když pro člověka jsou alkaloidy v malých dávkách významnými léčivy, je v lidovém léčitelství jejich užívání nepřípustné, z důvodu možné intoxikace.


 • FLAVONOIDY

  Jsou ve vodě rozpustná barviva. Vyskytují se buď ve volné formě nebo ve formě glykosidicky vázaných sloučenin.

  Mezi nejvýznamnější flavonoidy patří rutin používaný k léčení krvácivosti, vysokého krevního tlaku a alergií, působí podpůrně také v případě infekčních onemocnění.

  Mají příznivý účinek na cévy, působí močopudně, protizánětlivě, podporují účinek vitaminu C a tlumí křeče.

  • FLAVONY A FLAVONOLY  • ANTHOKYANY

   podmiňují červené, fialové, případně modré zabarvení části rostlin a mají vliv na propustnost buněčných blán vlásečnic, mají také protizánětlivé účinky. Používají se při očních zánětech či při mikrokrváceních

  • CHALKONY  • ISOFLAVONOIDY
 • FYTONCIDY

  Jsou to chemicky nejednotné látky vyšších rostlin s antibiotickým účinkem (která brání růstu mikroorganismů).

  Dělí se na množství druhů, např. na byliny s podpůrným účinkem při léčbě cukrovky, protizánětlivé drogy, snižující krevní tlak, sedativa ovlivňující nervový systém apod.

 • FYTOSTEROLY

  Tyto rostlinné steroly jsou přirozeně se vyskytující sloučeniny lipidické povahy strukturálně se podobající cholesterolu. Jejich význam je udržení struktury a funkce buněčných membrán.

  Mají vliv na snižování hladiny cholesterolu v lidské krvi a také mohou ovlivňovat imunitní systém a potlačovat v těle záněty.

  Při nadměrném dodávání těchto látek dochází ke snížení schopnosti organismu absorbovat beta-karoten a vitamin E


 • GLYKOSIDY

  Jedná se o přírodní organické sloučeniny, skládají se z cukerné složky (glukózy, rhamnózy, galaktózy) a necukerné složky (alykonu).

  Jsou to látky převážně bezbarvé, rozpustné v alkoholu a ve vodě, obsahující uhlík, vodík a kyslík, některé dokonce i dusík, draslík a síru.

  Tvoří energetickou složku rostliny (podle potřeby se zruší glykosidická vazba a uvolněný cukr rostlina využije).

  • KARDIOAKTIVNÍ GLYKOSIDY

   užívají se při srdečních onemocněních, jsou účinné i v malých dávkách a k intoxikaci může dojít důsledkem nesprávného dávkování.

  • KYANOGENNÍ GLYKOSIDY

   v rostlinách se nacházejí jen ve velmi malých koncentracích.

  • ANTRACHINONOVÉ GLYKOSIDY

   mají projímavé účinky.

  • HOŘČIČNÉ GLYKOSIDY

   Při zevním užití způsobují ve větších dávkách silné podráždění pokožky a záněty. Vnitřně vyvolávají podráždění žaludku, střev, průjem nebo i poškození ledvin.


  • FURANOKUMARINY

   jsou to fotosenzibilizující látky.

  • SAPONINY

   se vyznačují se silnou dráždivostí, některé mohou být prudce jedovaté. Pokud jsou vpraveny nitrožilně do krve, způsobují rozklad červených krvinek.

   Naopak jiné saponiny uvolňují zahlenění horních cest dýchacích, působí dezinfekčně a pomáhají při onemocnění močového ústrojí a při revmatismu. • HOŘČINY

  jsou přírodní látky různého chemického složení a výrazně hořké chuti. V léčebných dávkách nemají žádné vedlejší účinky.

  Podporují vylučování žaludečních šťáv a tím i zlepšují trávení.  Hořčiny se obecně dělí na:
  • ČISTÉ

   čisté hořčiny povzbuzující činnost trávicích orgánů.

  • AROMATICA

   vedle hořčin obsahují i silici a mají i výraznou vůni. Ovlivňují činnost nejen trávicího traktu, ale i jater a žlučníku.

  • ACRIA

   vedle hořčin obsahují ostře působící látku


 • KUMARINY

  Jsou to pevné, aromatické látky, zápachem připomínájí vůni usušeného sena. Vyskytují se ve volné formě nebo v glykosidicky vázaných sloučeninách.

  Získávají se extrakcí pomocí organických rozpouštědel.

  Účinky kumarinů jsou velmi rozmanité, zamezují srážení krve, tlumí křeče, podporují srdeční činnost, ovlivňují vstřebávání vápníku a odpuzují hmyz.

  Jejich dlouhodobé nebo nadměrné užívání může vyvolat bolesti hlavy, závratě, ochrnutí nebo fototoxicitu (furanokumariny).

  . Toxický účinek se projeví na světle jako zarudnutí kůže, zánět, otok nebo výrazná alergická reakce.

  Vysoká koncentrace furanokumarinu může být pro člověka i smrtelná


 • MINERÁLNÍ LÁTKY

  Jsou to látky neorganického původu, které lidský organismus nutně potřebuje ke svému fungování, ale nedokáže si je sám vytvořit. Proto je nezbytné dodávat minerály do těla s potravou a vodou.

  Podílejí se na výstavbě tělesných tkání, podmiňují stálý osmotický tlak v tělesných tekutinách, aktivují a kontrolují metabolické pochody a jsou důležité i pro vedení nervových vzruchů. Uplatňují se jako aktivátory nebo součásti hormonů a enzymů. Mnohé minerální látky hrají důležitou úlohu v prevenci civilizačních onemocnění.

  Nejčastěji se v bylinách vyskytuje vápník, hořčík, fosfor, sodík, draslík, železo, zinek a jód.

  Více informací o minerálních látkách se dozvíte zde

 • PRYSKYŘICE

  Je amorfní látka podobná silici. Jedná se o rostlinné výměšky ve vodě prakticky nerozpustné, v tuhém stavu průsvitné, zahříváním měknou a po vychladnutí opět ztuhnou.

  V domácím léčitelství se pryskyřice může využít k výrobě náplastí.

  Také působí dezinfekčně a dráždivě.


 • SACHARIDY

  Zvané také glycidy jsou produkty primárního metabolismu nezbytné k základním životním pochodům rostlin. Jsou nejrozšířenějšími přírodními látkami. Od nich mohou být syntetizovány přirozeně nebo uměle další deriváty (např. glykosidy). Dělí se na:
  • MONOSACHARIDY

   jsou základní stavební jednotkou všech sacharidů, jsou tvořeny pouze jednou cukernou jednotkou. Jedná se o nejjednodušší cukry (nedají se štěpit na jednodušší sacharidy). Obsahují uhlík, vodík a kyslík, jsou ve vodě rozpustné, sladké a jako přímé produkty fotosyntézy jsou primárním zdrojem energie pro většinu organismů.

   Mezi nejdůležitější monosacharidy patří glukoza a fruktoza. A také D-glukosa, neboli hroznový cukr, která se v přírodě se vyskytuje ve sladkém ovoci a medu a rychle dodává lidskému organismu potřebnou energii. D-fruktosa (ovocný cukr) pomáhá při léčení srdečních chorob a je vhodný pro diabetiky. Většinou se vyskytuje se v ovoci a medu společně s glukosou.
  • OLIGOSACHARIDY

   jsou tvořeny dvěma až deseti molekulami monosacharidů. Nejvýznamnějším disacharidem je sacharosa (třtinový nebo řepný cukr). Mezi disacharidy patří také maltosa, která se získává z naklíčených obilek ječmene a používá se ve formě výtažků jako posilující lék, a laktosa (mléčný cukr) získávaný ze syrovátky mléka savců a působící mírně projímavě.
  • POLYSACHARIDY

   jsou tvořeny více než deseti molekulami monosacharidů. Svými vlastnostmi se liší od předchozích skupin. Jsou bez chuti, ve vodě částečně (škrob, agar) nebo zcela nerozpustné (celulosa) a slouží jako zásobní nebo stavební látky.
   • ŠKROBY patří mezi zásobní polysacharidy.
   • CELULOZA (buničina) je základní stavební jednotkou rostlinných buněk a pletiv.
   • AGAR stavební látka stélek mořských řas Působí mírně projímavě a hojí žaludeční vředy.
   • FRUKTOSANY obsahují převážně fruktosu. Mezi fruktosany patří inulin, který pomáhá při zažívacích poruchách.
   • PEKTIN vyskytují se v rostlinných pletivech, hlavně v ovoci, jsou schopny bobtnat a vytvářet rosol. Upravují zažívání.
   • SLIZOVÉ LÁTKY chrání pokožku a sliznici horních cest dýchacích i zažívacího ústrojí, zmírňují záněty.

 • SILICE

  Dříve označovené jako éterické oleje, jsou těkavé, ve vodě nerozpustné, většinou intenzivně vonící přírodní látky.

  Tvoří je zpravidla terpeny a terpenové deriváty, ale i jiné organické sloučeniny (jako např. uhlovodíky, alkoholy, kyseliny, estery).

  Silice slouží rostlině jako ochrana před býložravci, jako obrana před přílišným vypařováním vody z rostlinného těla a jako lákadlo pro opylující hmyz.

  Silice se využívá ve formě nálevů nebo odvarů na povzbuzení žaludeční činnost, upravení trávení, zlepšení chuti k jídlu a uklidnění organismu.

  Využívají se také jako koření nebo se také mohou inhalovat při zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích.


 • TŘÍSLOVINY

  Jsou to rostlinné látky, chemicky nejednotné, rozpustné ve vodě i lihu. Srážejí bílkoviny, oxidací tmavnou a mění se v látky fyziologicky neúčinné.

  Mezi charakteristické vlastnosti tříslovin patří svíravá chuť a srážení bílkovin a alkaloidů.

  Pro domácí léčitelství je významný jejich stahující účinek. Urychlují hojení a vytváří nové tkáně.

  Zevně se využívají k léčení bércových vředů, hemeroidů, popálenin a omrzlin. Vnitřně léčí onemocnění žaludku a střev, průjem, zánětlivá a virová onemocnění, používají se jako protijed při otravách alkaloidy a těžkými kovy.

  Nadměrné nebo dlouhodobé vnitřní užívání může vyvolat zvracení a poškodit žaludeční nebo střevní sliznici.


 • VITAMÍNY

  Patří k základním složkám lidské potravy, jedná se o přírodní látky různých chemických struktur. Existuje 13 základních typů vitamínů.

  Nejsou sice zdrojem energie, ale jsou velmi důležité pro posílení a udržení některých tělesných funkcí a imunity.

  Více informací o vitamínech se dozvíte zde

KATALOG BYLIN

Anýz Arnika horská Benedikt lékařský Bez černý borovice lesnÍ Borůvka černá Bříza bělokorá brusnice brusinka brusnice brusinka Bukvice lékařská Devětsil lékařský Devětsil lékařský Divizna velkokvětá Dobromysl obecná Dub letní Čekanka obecná Česnek medvědí Echinacea - Třapatka nachová Eleutherokok ostnatý Fenykl obecný Heřmánek pravý Hloh ostrotrnný Chmel otáčivý chrpa polní Jeřáb ptačí Jetel luční červený Jinan dvoulaločný Jírovec maďal - kaštan jitrocel kopinatý Jmelí bílé Kakost smrdutý Karbinec evropský Kokoška pastuší tobolka Kontryhel obecný Kopřiva dvoudomá Kopřiva dvoudomá Kopretina řimbaba Kostival lékařský Kotvičník zemní Kozlík Levandule lékařská Lichořeřišnice větší Lípa malolistá (srdčitá) Lnice květel Lopuch větší Maliník obecný Maralový kořen Máta peprná Mateřidouška (obecná) Meduňka lékařská Měsíček lékařský MěSíčEK LéKAřSKý Měsíček lékařský Měsíček lékařský Mochna husí Mučenka Mučenka Ořešák královský ostropestŘec mariÁnskÝ Ostružiník křovitý Řebříček obecný Řepík lékařský Řimbaba obecná Pelyněk pravý Podběl lékařský Pohanka obecná Přeslička rolní Přeslička rolní Puškvorec obecný Rakytník rešetlákový Rozchodnice růžová Rozmarýna lékařská Rozrazil lékařský Růže šípková Sedmikráska obecná Schizandra - klanopraška Sléz přehlížený Smetanka lékařská Srdečník obecný Světlík lékařský Svízel syřišťový Šalvěj lékařská Šišák bajkalský Třezalka tečkovaná Tužebník jilmový Vilcacora Vilcacora Vilcacora (Kočičí dráp) Vrbovka malokvětá Zázvor Zeměžluč lékařská Zlatobýl celík ŽenŠen

Informace o jednotlivých bylinkách

Anýz

Anýz povzbuzuje činnost všech žláz, účinek protikřečový je silnější než u kmínu a fenyklu. Podporuje vylučování mateřského mléka. Podporuje správnou činnost střev, tlumí bolestivé křeče střev a působí proti nadýmání. Plod anýzu je známý pomocný prostředek při onemocněních dýchacích cest. Vhodný při bolestech v krku či ztrátě hlasu.

Arnika horská

Obsahuje silici, hořčiny, karotenoidy, třísloviny, mastné kyseliny, thymol, seskviterpenoidní laktony a flavonoidy. Obsahuje též stopy netoxických pyrrolizidinových alkaloidů (tussilagin a isotussilagin).

Mezi zásadní laktony náleží zejména helenalin a 11,13-dihydrohelenalin a jejich estery s mastnými kyselinami.

Z flavonoidů jsou to zejména glykosidy a glukuronidy spinacetinu, hispidulinu, patuletinu a isorhamnetinu.

Snižuje srážlivost krve, proti pohmožděninám, rozšiřuje cévy, zlepšuje žilní nedostatečnost. Má hojivé a protizánětlivé účinky. Příznivě působí na astma, na srdce při angíně pectoris, při ateroskleróze.

Při zevním používání se využívá se jejího protizánětlivého účinku. Ředěná tinktura je aplikována ve formě obkladů na drobnější poranění, vředy, křečové žíly, artritidu, záněty ústní sliznice, záněty kloubů, bodnutí hmyzem a podobně.

Vnitřně se používá zejména v kardiologii, neboť působí na prokrvení věnčitých cév. Vniřní užívání náleží do rukou kvalifikovaného odborníka, neboť při nesprávném dávkování hrozí otrava. Z tohoto důvodu se zcela upustilo od používání arniky v čajích.

Při nadměrném dávkování může arnika způsobit otravu, která se projevuje zejména změnami v tepové frekvenci, bušením srdce, zrychleným dechem, gastroen

Benedikt lékařský

Obsahuje lignany (arctigenin, nortrachelosid a wikstromol), třísloviny, silice (citral, cymen, fenchon), pryskyřice, flavonoidy, slizy, soli hořčíku, vápníku a draslíku, tanin, vitaminy skupiny B, amid kyseliny nikotinové, hořčiny (seskviterpenové laktony) knicin a salonitenolid.

Zvyšuje sekreci žaludečních šťáv, povzbuzuje trávení, upravuje funkci žlučníku a jater. Zvyšuje látkovou výměnu, je močopudný.

Má antibakteriální a antivirové účinky (např. u oparu), při virových onemocněních a nachlazení je vhodný kombinovat s Echinaceou.

Zevně jej lze použít na špatně se hojící rány, na kožní záněty, bércové vředy, ekzémy, v některých případech bývá úspěšný i při léčbě lupénky.

Předávkování benediktem může vyvolat nevolnost, zvracení a podráždění ledvin. Z tohoto důvodu je kontraindikován při těžších ledvinových poruchách.

Bez černý

Květ obsahuje glykosidy (např. rutin a sambunigrin), cholin, aminy, organické kyseliny, sacharidy, třísloviny, sliz, saponiny, trochu silice a jiné látky.

V plodech jsou přítomny antokyanová barviva, organické kyseliny (např. kyselina jablečná, citronová, kozlíková, octová, vinná, propionová), cukr, třísloviny, silice, hořčiny, pentosan, tyrosin, vosk, guma, pryskyřice, vitaminy (hlavně A a B), silice aj.

Kůra a listy jsou jedovaté!

Květy působí potopudně, močopudně, pomáhají při nachlazení, cévních problémech, snižují horečku, příznivě působí na cévní stěny a používají se ke zvýšení tvorby mléka u kojících žen.

Plody bezu působí analgeticky, osvědčily se zejména při migrénách, neuralgiích, při bolestech trojklaného nervu, páteře či kloubů (zde působí i protizánětlivě), příznivě působí i při křečích trávicího ústrojí a při nadýmání.

Listy lze použít zevně ve formě zábalu např. při revmatismu.

Kůra a listy jsou jedovaté! Listy obsahují toxický glykosid sambucinigrin a alkaloid sambucin, v kůře jsou přítomny třísloviny, alkaloid a pryskyřice,

borovice lesnÍ

Obsahuje silici (a v ní terpeny pinen, felandren, limonen, camphen, cadinen, myrcen, sylvestren, caren, cymen, bornylacetát aj.) a dále pryskyřici, třísloviny, hořčiny, aromatické kyseliny, vitamín C a další látky.

Působení byliny je protizánětlivé, usnadňuje odkašlávání, při zevním použití zvyšuje prokrvení pokožky.
Vnitřně ji lze použít např. při bronchiálním astmatu na podporu odhleňování nebo při nachlazení či jiných chorobách dýchacích cest, zevně aplikovaná se osvědčila při revmatismu a různých kožních vyrážkách.
Velmi příjemné a povzbuzující jsou koupele z čerstvého jehličí.

Borovice by nikdy neměla být užívána dlouhodobě, neboť přítomné terpeny mohou působit poměrně silně dráždivě. Vůbec by ji pak neměli užívat lidé se zá

Borůvka černá

Obsahuje flavonoidy, třísloviny, glukokininy, organické třísloviny, tanin, éterické oleje, sliz, pryskyřici a myrtillin.

V plodech jsou přítomny kyseliny jablečná, citrónová, benzoová a suxinicová, dále třísloviny (asi 7%), tuky, pektin, pektosa, barviva a další látky.

Díky tomu, že glukokininy snižují hladinu cukru v krvi, uplatňuje se borůvka zejména v diabetologii. Působí rovněž svíravě a desinfekčně.

Plody se osvědčily proti průjmům, antibakteriálně působí proti Escherichia coli a stafylokokům, příznivě působí na cévní stěny a na regeneraci oční sítnice, desinfekčně při zánětu ústní dutiny a hrtanu.

Odvar z listů se užívá zejména jako podpůrného prostředku při cukrovce, osvědčil se však i při střevním kataru, žaludečních křečích, zánětu močového měchýře nebo tlustého střeva.

Bříza bělokorá

Obsahuje flavonové glykosidy, silice, pryskyřice, třísloviny, vitamín C, karoteny, organické kyseliny, saponiny, minerální látky, betulalbin, olej, cukr a fytoncidy.

Březové listy působí močopudně, užívají se proto zejména při chorobách ledvin a močových cest či při vodnatelnosti, uplatní se ale také při revmatismu a dně. Také údajně snižují i hladinu cholesterolu.

Březové pupeny se užívají při zánětu kostí, při odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny, pomáhají léčit záněty ledvin.

Březová šťáva se osvědčila při revmatismu a při nedostatečné činnosti ledvin a zároveň je to lidový prostředek k ošetření vlasů.

brusnice brusinka

Obsahuje fenolický glykosid arbutin, flavonoidy, třísloviny, kyselinu gallovou, benzoovou a šťavelovou, hydrocholin, cholesterin, tanin, vaccinin, trochu vitamínu C a další látky, ze stopových prvků je zajímavý zejména hořčík. Plody obsahují podobné látky, mají ale více cukru, barviv, kyseliny šťavelové a vitamínu C.

Brusinka se od počátku používala k léčbě obtíží spojených s močovým měchýřem, především jeho záněty. Brusinka vyplavuje z močových cest škodlivé látky a bakterie. Lze ji použít jako podpůrný prostředek ke snižování hladiny krevního cukru. Působí rovněž protivirově.

Plody mají účinek hlavně močopudný a působí svíravě.

Droga nemá nežádoucích účinků, ale neměla by být podávána dlouhodobě (tj. déle než 2 měsíce najednou a ne víc než 4 měsíce v roce), kontraindikována p

brusnice brusinka

Obsahuje fenolický glykosid arbutin, flavonoidy, třísloviny, kyselinu gallovou, benzoovou a šťavelovou, hydrocholin, cholesterin, tanin, vaccinin, trochu vitamínu C a další látky, ze stopových prvků je zajímavý zejména hořčík. Plody obsahují podobné látky, mají ale více cukru, barviv, kyseliny šťavelové a vitamínu C.

Brusinka se od počátku používala k léčbě obtíží spojených s močovým měchýřem, především jeho záněty. Brusinka vyplavuje z močových cest škodlivé látky a bakterie. Lze ji použít jako podpůrný prostředek ke snižování hladiny krevního cukru. Působí rovněž protivirově.

Plody mají účinek hlavně močopudný a působí svíravě.

Droga nemá nežádoucích účinků, ale neměla by být podávána dlouhodobě (tj. déle než 2 měsíce najednou a ne víc než 4 měsíce v roce), kontraindikována p

Bukvice lékařská

Obsahuje třísloviny, silici, hořčiny, betain, cholin, kyselinu tannovou, stachydrin.

Užívá se při chorobách trávicího ústrojí, krvavých průjmech nebo jako antiastmatikum, mírně snižuje krevní tlak. Pomáhá při nervové vyčerpanosti, neuróze, nespavosti, lehké depresi.

Zevně ji lze využít při léčení bércových vředů.

Devětsil lékařský

Obsahuje silici, hořčiny, slizové látky, třísloviny, petasin, isopetasol, inulin, fenol, cholin, sloučeniny síry, kyselinu angelikovou a minerální soli, v květech je navíc kyselina tanová a dextrin.

Působí protikřečově, při chorobách dýchacích cest, křečích žaludku, močového ústrojí či žlučníku, výrazně utišuje kašel, pomáhá při astmatu, dně, reguluje látkovou výměnu, působí protirevmaticky, močopudně a proti zácpě.

Zevně se užívá na obklady na odřeniny či při výronu kloubu.

Bylina nepříjemně páchne, takže její užití může u citlivých osob vyvolat nevolnost.

Devětsil lékařský

Obsahuje silici, hořčiny, slizové látky, třísloviny, petasin, isopetasol, inulin, fenol, cholin, sloučeniny síry, kyselinu angelikovou a minerální soli, v květech je navíc kyselina tanová a dextrin.

Působí protikřečově, při chorobách dýchacích cest, křečích žaludku, močového ústrojí či žlučníku, výrazně utišuje kašel, pomáhá při astmatu, dně, reguluje látkovou výměnu, působí protirevmaticky, močopudně a proti zácpě.

Zevně se užívá na obklady na odřeniny či při výronu kloubu.

Bylina nepříjemně páchne, takže její užití může u citlivých osob vyvolat nevolnost.

Divizna velkokvětá

Obsahuje zejména pentasacharid verbascosu, v listech je obsažen monoterpenoidní iridoidní glykosid aucubin, v květech jsou pak slizovité látky, karotenoidy, saponiny (verbascosaponin, verbascogenin), flavonoidy (rutin, hesperidin, apigenin, luteolin), a dále jsou přítomny třísloviny, éterické oleje, mastné substance, karbohydráty a tzv. thipsikyselina.

Posiluje imunitu a vlastní obranné síly organismu. Podpůrná bylina při infekčních chorobách, nachlazení, nemocech dýchacích cest. Příznivě ovlivňuje činnost brzlíku.

Květ se užívá zejména při zánětlivých chorobách průdušek spojených s kašlem a při bronchiálním astmatu (usnadňuje odkašlávání). Sliz vytváří na sliznici horních cest dýchacích ochranný povlak a chrání ji tak před drážděním a vysycháním, saponiny a flavonoidy zvyšují bronchiální sekreci a napomáhají rozpouštění hlenů. Mimo to má i účinky protizánětlivé, uvolňuje křeče a působí močopudně.

Je možné ji použít i při zánětlivých chorobách žaludku a střev či jako lehké projímadlo.

Naklepané listy divizny bývají užívány jako obklady při otocích a vředech.Obklady z květů bývají užívány při léčbě bércových vředů, čaj z květů léčí poruchy činnosti sleziny a jater a reguluje menstruační cyklus.
Kořen divizny působí močopudně.

Dobromysl obecná

Obsahuje silice (hlavně thymol thymol a karvakrol) třísloviny, hořčiny, tanin, těkavý olej, gumopryskyřici a další látky.

Podporuje chuť k jídlu, vhodná při poruchách trávení. Celkově zklidňuje a zlepšuje náladu. Zevně se používá na přípravu kloktadel a inhalací, ale i do posilujících koupelí při revmatismu a špatném prokrvení tkání. Vhodná do polštářků pro klidný spánek.

Pomáhá uvolňovat křeče při kašli, usnadňuje odkašlávání, působí desinfekčně a protizánětlivě na sliznice, upravuje trávení, zvyšuje vylučování žluče. Je vhodná při žaludečních a střevních chorobách (zánětech), uklidňuje žaludeční neurózy, jako mírné antidepresivum, při poruchách spánku.
Podporuje jaterní činnost, reguluje menstruaci, snižuje revmatické bolesti, působí potopudně a močopudně, při zánětu dásní nebo při onemocněních krku (kloktadlo).

Příznivě působí na psychiku, preventivně je možné dobromysl užívat při žaludečních neurózách a to nejlépe v kombinaci s meduňkou, třezalkou a hořcem nebo puškvorcem.

Dub letní

Obsahuje třísloviny, kyselinu galová a elagová, hořčiny, flavonoidy, pryskyřice.

v listech jsou flavonové glykosidy, v žaludech kromě katechinových tříslovin i množství škrobu, cukry, bílkoviny a olej.


Působí svíravě a protizánětlivě, užívá se při průjmech a zánětech trávicího ústrojí.

Zevně je možní ji použít při hemeroidech, otocích, kožních zánětech, na slabší popáleniny, ale i na omrzliny nebo jako prostředek zmírňující pocení nohou.

Kloktání dobové kůry pomáhá při zánětech ústní dutiny nebo hrtanu.

Čekanka obecná

obsahuje hořčiny (intybin), inulin, silici, cholin, třísloviny, manit, arginin, slizové látky a množství minerálních látek.

Povzbuzuje chuť k jídlu, působí mírně projímavě, močopudně a žlučopudně, má vliv na látkovou výměnu, užívá se při žlučových kaméncích, zánětech močových cest, při ledvinových kaméncích, při nechutenství, zácpě. Pomáhá při zánětech zažívacího ústrojí, zlepšuje činnost srdce, působí na funkci jater a žlučníku.

Zevně se užívá na vyrážky, vředy, akné, při očních zánětech (užívá se výhradně květ) nebo na zanícené či opuchlé klouby, podporuje i růst vlasů.

Česnek medvědí

Obsahuje silice,sirné složky, čpavek, vitamín C, fytoncidy, hořčiny.

Pročišťuje zažívací ústrojí, snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi, má silné dezinfekční účinky.

Reguluje činnost žaludku, podporuje trávení, hojení ran a vředů, uklidňuje křeče hladkého svalstva a ničí střevní parazity. Užívá se proti chřipkám, ateroskleróze a astmatu.

Echinacea - Třapatka nachová

Obsahuje estery mastných kyselin, polysacharidy, seskviterpenické alkoholy, dihydroxinardol, silice, třísloviny a další látky.

Posiluje funkci imunitního systému, má značné účinky desinfekční (pomáhá likvidovat mnoho druhů virů, bakterií, prvoků i hub), tlumí vnímání bolesti, působí jako afrodisiakum. Má příznivé účinky při léčbě žaludečních vředů, je vhodná pro léčení močového ústrojí.

Její použití je vhodné pro obranyschopnost organismu, v období chřipek nebo nachlazení.

Zevně se aplikuje na nejrůznější poranění, spáleniny, ekzémy, opary, křečové žíly, hemoroidy apod.
Doporučována bývá i pacientům, kteří podstupují léčbu chemoterapeutiky nebo ozařováním, neboť dokáže zvýšit množství bílých krvinek.

Eleutherokok ostnatý

Pro léčivé účinky jeho kořenů a místo původu přezdívá Sibiřský ženšen
Jeho kořeny i listy obsahují vedle lipidů a silic různé druhy pryskyřic, flavonoidů, sacharidů, polysacharidů, glykosidů a velké množství draslíku, fosforu a vápníku

Působí proti stresu a psychické únavě, zvyšuje odolnost a vitalitu, posiluje při fyzickém a duševním vyčerpání. Zlepšuje spánek a zdravotní stav po rekonvalescenci.

Pomáhá snižovat obsah cholesterolu i glukózy v krvi, má antidepresivní účinky a stimulační vliv na činnost centrálního nervového systému, zrychluje uzdravování po prodělaném infarktu a upravuje krevní tlak, dokáže u imunitního systému vybudit antivirovou a antibakteriální aktivitu, stimuluje endokrinní funkce pohlavních žláz a zvyšuje aktivitu samčích pohlavních orgánů.

Je považována za téměř ideální prostředek ke zvýšení kondice a výkonnosti organismu, především při rekonvalescenci a po těžkých pooperačních stavech.

Fenykl obecný

Obsahuje zejména silice s terpentýny (anethol, fenchon, estragon, feniculin, pinen aj.), pryskyřice, hořčiny, saponiny, stigmasterol, nenasycené mastné kyseliny, flavonoidy (kvercetin, isokverecetin) rutin, kumaríny, vitaminy A, B, C a E a četné stopové prvky.

Fenykl uvolňuje hladké svalstvo, stimuluje tvorbu mateřského mléka, pomáhá při kašli, tlumí nadýmání, pomáhá při bolestech břicha a jeho silice má účinky bakteriostatické

Heřmánek pravý

Obsahuje modré silice s hlavní složkou chamazulenem, bisabolol, farnesen, hořčiny, flavonové glykosidy, kumarinové látky, cholin, sliz, apigenin a další účinné látky.

Má protizánětlivé, desinfekční a uklidňující účinky, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Teplé heřmánkové obklady se používají také při otocích, akné, při urychlení hojení. Vhodný pro děti. Vhodný do polštářků při potížích s lícním nervem.

Hloh ostrotrnný

Příznivě působí na srdce, srdeční arytmii, tachykardii, upravuje krevní tlak, rozšiřuje tepny a cévy. Prevence ischemické choroby srdeční (společně se srdečníkem obecným). Uklidňuje při nervovém podráždění, bušení srdce, srdeční neuróze.

Chmel otáčivý

Obsahuje pryskyřice, hořčiny (humulon, lupulon a další), silice (humulen, myrcen), flavonoidy, fytoncidy, fytosteroly, vosky a cholin.

Působí sedativně, užívá při nespavosti, nervovém rozrušení, neklidu, nadýmání nebo při potížích spojených s klimaktériem. Podporuje trávení, má desinfekční účinky, u žen pomáhá regulovat menstruační cyklus, u mužů tlumí pohlavní pud.

Zevně jej lze využít na špatně se hojící rány.

U citlivých jedinců může vyvolat bylina alergickou reakci.

chrpa polní

Obsahuje glykosidicky vázané modré barvivo (cyanin), antokyany,
sliz, saponiny, flavonové glykosidy, seskviterpeny, třísloviny,
hořčiny, sacharidy a organické kyseliny

Používá ke zmenšování otoků, k čištění krve, má močopudné a žlučopudné účinky.

V současnosti se však nejčastěji užívá při zánětlivých a hnisavých očních chorobách,


Jeřáb ptačí

Obsahuje organické kyseliny (kyselinu parasorbinovou, sorbovou, jablečnou, vinnou, citronovou), cukry, sorbit, sorbózu, karotinoid sorbusin, vitamín C, třísloviny, pektiny, antokyany, silice, flavonoidy a hořčiny.

Květy navíc obsahují sloučeninu podobnou ženským hormonům.

Lze ho používat při všech ženských hormonálních potížích (nepravidelná, silná, slabá, chybějící menstruace, neplodnost), v klimakteriu. I při prevence a léčba osteoporózy.

Působí lehce projímavě a močopudně, zvyšují vylučování žluče, užívají se jako antirevmatikum, k rozrušování a vyplavování močového písku a menších kaménků nebo jako prostředek regulující činnost střev. Osvědčily se i při zánětech horních cest dýchacích.

Konzumace čerstvých jeřabin může přivodit nevolnost, bolesti hlavy či dávení. Pravděpodobně ya to může kyselina parasorbinová a snad i kyanovodík.Jetel luční červený

Obsahuje glykosidy, třísloviny, flavonoidy, barviva, fenolické látky, pryskyřice, silice, tanin a flavonové substance pratol a pratensol.

Užívá se proti průjmům, při bronchitidě, revmatismu, na oteklé lymfatické žlázy a při cukrovce.

Zevně pak ve formě koupelí jako kožní dezinfekce.

Jinan dvoulaločný

Listy obsahují flavonoidy, terpenické laktony, organické kyseliny, fenolické látky, karotenoidní barvivo, sacharidy.
Semena obsahují organické kyseliny, glyceridy, steroly a estery.

Rozšiřuje cévy, podporuje krevní oběh a má antibiotické i protialergické účinky.

Používá se při poruchách paměti, otocích mozku, nedokrvení dolních končetin, při Alzheimerově chorobě, při kochleární hluchotě (hluchota způsobená nedostatečným průtokem krve ke sluchovým nervům), při chronickém pískání v uších i při chronické závrati.

Jírovec maďal - kaštan

Obsahuje zejména glykosid eskulin (aeskulin) a dále saponiny, flavonoidy, éterické oleje a pektin.

ýrazně zpevňuje cévní stěny a zvyšuje jejich pružnost, působí protizánětlivě a tlumí otoky (zejména lymfatických žláz).

Užívá se na křečové žíly, hemoroidy, bércové vředy, trombózy nebo při nedostatečném prokrvení končetin, rozpouští hleny a pomáhá při poruchách oční sítnice a jejího prokrvování, při degradaci očního pozadí

Ve větších dávkách působí toxicky a ovlivňuje funkci nadledvinek. Proto je vhodné léčbu vždy po 2 měsících na 1 měsíc přerušit.

Při předávkování s

jitrocel kopinatý

Obsahuje slizové látky, glykosid aukubin, enzymy, třísloviny, pektiny, saponiny, vitamín C, hořčiny, kyselinu křemičitou, soli draslíku a vápníku, xantofyl a fytoncidy.

Užívá se jako hojivý prostředek, uvolňuje hleny a upravuje stolici. Příznivě působí na bronchitidu nebo tuberkulózu a stejně tak jej lze použít i při zánětech očí, pomáhá čistit krev, tlumí silnou menstruaci a bílý výtok.

Žvýkaná semena jitrocele snižují hladinu cukru v krvi, ze semen se také připravuje sliz, který se užívá jako projímadlo.

Jmelí bílé

Obsahuje lektin, pryskyřice, alkaloidy, flavonoidy, cholin, acetylcholin, histamin, organické kyseliny, triterpeny, aminokyseliny a fenylové sloučeniny

Napomáhá snižovat krevní tlak (rozšiřuje vlásečnice), působí močopudně, tlumí bolesti hlavy či pocity návalů krve do hlavy (zejména v klimaktériu), pomáhá při závratích, zastavuje krvácení, reguluje vylučování žluči a činnost slinivky, užívá se při hypertyreóze (zvýšené činnosti štítné žlázy), při křečových žilách nebo bércových vředech (koupele nohou).

Kakost smrdutý

Obsahuje hořčinu geraniin, třísloviny, pryskyřici, organické kyseliny, geraniovou červeň a silici.

Je možné ji použít i při vykašlávání krve, při děložním krvácení, při krvácení zažívacího ústrojí nebo při chronických střevních zánětech. Dobře se může uplatnit i při močových kaméncích a při některých nemocech ledvin, při nálezu krve v moči, při zevním i vnitřním krvácení a používá se proti průjmům.

Rozdrcený kakost použitý jako oblak léčí ušní záněty, některé obličejové záněty (např. zubů), záněty nervů (např. v končetinách), nehojící se rány, ischias, bolesti žaludku, oteklé údy. Kombinace vnitřní a zevní aplikace lze užít při léčbě ekzémů

Nepříjemný zápach může u některých citlivých osob vyvolávat až zvracení.

Karbinec evropský

Obsahuje hořčinu lycopin, třísloviny, fenolické látky, pryskyřice a organické kyseliny.

Užívá se zejména při hyperthyreóze (zvýšené činnosti štítné žlázy), působí jako kardiosedativum (bušení srdce, arytmie) a snižuje látkovou výměnu. Zvyšuje imunitu organismu, má protiplísňové a antibiotické účinky, zejména na salmonely.


Kokoška pastuší tobolka

Obsahuje cholin, acetylcholin, tyramin, histamin, betain, saponiny, sirné látky, třísloviny, flavonový glykosid diosmin a množství minerálních látek.

Užívá se pro zmírnění děložního krvácení, při silné menstruaci, mírně snižuje krevní tlak.

Ovlivňuje činnost jater a sleziny, užívá se při potížích s močením a při ledvinovém písku, reguluje menstruaci, tlumí bílý výtok a zejména se uplatňuje při léčbě gynekologických krvácení.

Zevně se užívá na pohmožděniny, na záněty šlach, hemoroidech, do bolavého ucha při nachlazení.

Nesmí se používat v těhotenství a při kojení.

Při předávkování dochází k otravám, které se projevují obrnou centrálního nervstva! Kokoška se nesmí

Kontryhel obecný

Obsahuje třísloviny, hořčiny, silici, flavonoidy (kempferolové a kvercetinové glykosidy), flavony, isoflavony, fytosteroly (sitosterol, spinasterol), kyselinu salicylovou, organické kyseliny, hydrolyzovatelné gallotaniny a ellagotaniny.

Účinkuje protizánětlivě, používá se především při nejrůznějších potížích s ženskými orgány, po porodu na stažení dělohy, pro posílení svalů při svalové artrofii, dále jako svíravý prostředek proti krvácení, průjmech, má močopudné a uklidňující účinky.

Uplatňuje se při bolestivé, silné menstruaci (spolu s měsíčkem a řebříčkem) a v klimakteriu. Má protikřečové účinky v oblasti žaludku a podbřišku. Působí proti zánětům tlustého střeva.

Zevně se užívá na výplachy při hemoroidy, snižuje svědivost sliznic. Užívá se také při křečovitých bolestech svalstva nebo při krvácení z nosu, ale i při zánětu tlustého střeva.

Kopřiva dvoudomá

Obsahují množství chlorofylu, minerální látky (hořčík), karotenoidy, flavonoidy, organické kyseliny, aminy acetylcholin, histamin a serotonin, sacharidy (např. arabinózu, galaktózu, glukózu, manózu), vitamíny B2 a C, aminokyseliny, glukoniny , třísloviny, fytoncidy, kyseliny šťavelovou, mravenčí, octovou, pantotenovou a křemičitou.

Kopřiva se používá při jarních čistících kúrách pro zlepšení látkové výměny a pročištění organismu. Celkově posiluje organismus a působí diureticky, pomáhá při akné a vyrážkách.

Chlorofyl působí povzbudivě na metabolismus, jako antirevmatikum, protizánětlivě, urychluje hojení ran a proti chudokrevnosti.

Také účinkuje protiprůjmově, antivirově, podporuje slinivku a vaječníky, pomáhá při bronchiálním astmatu, působí močopudně, zastavuje krvácení, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů, osvědčila se i při chorobách jater, žlučníku a ledvin i jako prostředek podporující tvorbu mateřského mléka.

Zevně se listy i nať používají na ekzémy a špatně se hojící rány, odvar z kořene se užívá proti vypadávání vlasů.

Lehce toxické jsou jen čerstvé rostliny způsobující pálení a puchýřky na pokožce.

Sušením nebo varem se toxické látky ničí a bylinu lze pak podáva

Kopřiva dvoudomá

Obsahují množství chlorofylu, minerální látky (hořčík), karotenoidy, flavonoidy, organické kyseliny, aminy acetylcholin, histamin a serotonin, sacharidy (např. arabinózu, galaktózu, glukózu, manózu), vitamíny B2 a C, aminokyseliny, glukoniny , třísloviny, fytoncidy, kyseliny šťavelovou, mravenčí, octovou, pantotenovou a křemičitou.

Kopřiva se používá při jarních čistících kúrách pro zlepšení látkové výměny a pročištění organismu. Celkově posiluje organismus a působí diureticky, pomáhá při akné a vyrážkách.

Chlorofyl působí povzbudivě na metabolismus, jako antirevmatikum, protizánětlivě, urychluje hojení ran a proti chudokrevnosti.

Také účinkuje protiprůjmově, antivirově, podporuje slinivku a vaječníky, pomáhá při bronchiálním astmatu, působí močopudně, zastavuje krvácení, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů, osvědčila se i při chorobách jater, žlučníku a ledvin i jako prostředek podporující tvorbu mateřského mléka.

Zevně se listy i nať používají na ekzémy a špatně se hojící rány, odvar z kořene se užívá proti vypadávání vlasů.

Lehce toxické jsou jen čerstvé rostliny způsobující pálení a puchýřky na pokožce.

Sušením nebo varem se toxické látky ničí a bylinu lze pak podáva

Kopretina řimbaba

Obsahuje vonné silice s pinenem a bornylacetátem, seskviterpenové laktony (parthenolid, chrysanhemonin), deriváty acetylénu, pyrethrin a

Působí proti horečce, rozšiřuje cévy, snižuje bolest (i bolest hlavy po nadměrné psychické námaze), podporuje žaludeční aktivitu, působí protirevmaticky, proti migrénám, slabě projímavě, používá se při menstruačních bolestech či v šestinedělí.

Bylinu by neměly užívat těhotné, vzácně se může při přímé konzumaci objevit v ústech vyrážka.

Kostival lékařský

Obsahuje slizové látky, silice, třísloviny, alkaloidy symphytocynoglossin, intermedin a acetylintermedin, glykosid konsolidin, allantoin, asparagin, symphytyn, echimidin, laziokarpin, metylpyronin, lykopsanin, acetyllykopsamin, škrob, triterpeny, aminokyseliny, pryskyřice a cholin

Ovlivňuje krevní oběh, působí mírně projímavě, zmírňuje bolest, podporuje regeneraci tkání, pomáhá při zánětech, podvrknutí, výronech, pohmožděninách, bércových vředech, menších popáleninách či omrzlinách i při hojení hnisajících ran.

(Vnitřně se dá využít při žaludečních vředech, a také při chronických zápalech dýchacích cest a při silném zahlenění.)

Vzhledem k přítomnosti možná karcinogenních alkaloidů v kostivalu se v nedoporučuje vnitřní užívání kostivalu nebo jen krátkodobě a v malých dávkách.

Kotvičník zemní

Obsahuje saponiny glykosidy, třísloviny, pryskyřice, alkaloidy , flavonoidy, olej, tanin, sacharidy, steroidy

Působí močopudně, užívá se při chorobách ledvin a močových cest, napomáhá rozpouštění močových kaménků, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a peristaltiku střev, pravděpodobně rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak. Významně čistí játra, snižuje hladinu tuků v krvi, má antiseptické i protizánětlivé účinky.

Bylina je populární zejména jako afrodisiakum, pomáhá při pocitu vnitřního neklidu a nárůstu svalové hmoty, u žen pak zmírňuje klimakterické obtíže a snížení množství tělesného tuku.

Kozlík

Obsahuje seskviterpenoidy (kyselinu valerenovou a valerianol), triterpenoidní saponiny s kyselinou oleanovou jako aglykonem, kyselinu chlorogenovou, alkaloidy chatinin a valerin a flavony (luteolinové deriváty), kyselinu valerovou a isovalerovou.

Užívá se jako uklidňující a uspávající prostředek, zklidňuje bušení srdce, při nervozitě, rozčilení, nespavosti, migrénách. Tiší bolest, uvolňuje křeče, snižuje napětí hladkého svalstva, rozšiřuje věnčité tepny, působí proti nadýmání a dávení, příznivě účinkuje na poruchy štítné žlázy a tlumí sexuální aktivitu, v minulosti se jí užívalo i při epilepsii, při silné menstruaci, při revmatismu a proti hlístům.

Nedoporučuje dlouhodobého podávání kozlíku.

Levandule lékařská

Obsahuje silice (linaliacetát, borneol, isoborneol, geraniol, lonalol, cineol, kafr a další), třísloviny, antokyany, hořčiny a pryskyřice.

V nati je oproti květům méně silice, ale více tříslovin.

Působí fytoncidně a mírně močopudně, potlačuje růst baktérií, má mírně tlumivý účinek na nervy, lehce snižuje krevní tlak, pomáhá při křečových stavech žaludku i rekonvalescenci, při nadýmání i průjmech, stimulují slinivku břišní.

Zevně se užívá při zánětech nervů, revmatismu nebo dně, na špatně se hojící rány.

Lichořeřišnice větší

Obsahuje isothyokyanát benzylnatý, silici, draslík, olej a bílkoviny

Má výrazné antibiotické a antibakteriální účinky, především v urogenitální oblasti, částečně působí příznivě i v oblasti dýchacích cest.

Dříve se doporučovala na podporu růstu vlasů, proti jejich vypadávání, proti lupům.

Lípa malolistá (srdčitá)

Obsahuje silice (farnesol, nerolidol, eugenol, geraniol), flavonoidy (rutin, kvercetin, kempferol, isokvercitrin, kvercitrin, hyperosid), slizové látky , třísloviny, organické kyseliny (kyselina pkumarová a chlorogenová), saponiny, fytosteroly a látky podobné vitamínu E

Velice vhodná při nachlazení, chřipce, zápalech cest dýchacích, horečce, při nemocech v oblasti trávícího a močového ústrojí nebo při špatné funkci žlučníku. Působí potopudně, močopudně, žlučopudně a protikřečově.

Zvyšuje vylučování moči, žaludečních šťáv a zlepšuje trávení.

Lnice květel

Obsahuje flavonový glykosid linarin, linaricin, pektolinarin a neolinarin, alkaloid peganin, fytosteroly, organické kyseliny (linarová, mravenčí, octová, oxyglutanová, antirinová, askorbová), třísloviny, fytosteroly, pektin, cukry a minerální látky.

Působí protizánětlivě, projímavě, močopudně, snižuje křehkost cév, tlumí bolesti při průjmech i kolikách nejrůznějšího původu (např. žlučníkové či ledvinové kameny).

Používá se u léčby chronické zácpy, při léčbě hemeroidů, bércových vředů, zánětu spojivek nebo oční rohovky, při žloutence nebo při zánětu močových cest.

Zevně ji lze využít ke gynekologickým výplachům nebo na oční záněty.

Lopuch větší

Obsahuje silici, triterpenoidní glykosidy, polysacharidy, inulin, hořčiny (arktigenin), třísloviny, slizové látky, proteiny, sulfáty a fosfáty vápníku, draslíku a hořčíku.

Podporuje látkovou výměnu, zažívání i činnost ledvin, zvyšuje obranyschopnost organismu, pomáhá při poruchách trávení, působí mírně projímavě, močopudně a potopudně, desinfikuje močové cesty.

Zevně se využívá k léčení rozličných kožních chorob (i pohlavních), ekzémů (i zastaralých), akné
podporuje růst vlasů

Nedoporučuje se používat v těhotenství.

Maliník obecný

Obsahuje třísloviny, organické kyseliny (jablečnou, vinnou, citrónovou), silice, flavony,
glykosidy a vitamin C

Upravuje metabolismus a používá se hlavně jako ženská bylina při nejrůznějších ženských potížích. Užívá se ke konci těhotenství pro zlepšení děložních stahů.

Přidává se i do kojících směsí.

Maralový kořen

Tonizuje, má povzbuzující účinky podobné ženšenu. Snižuje únavu, podporuje trávení, zvyšuje celkovou odolnost. Působí antidepresivně, proti nervovému předráždění, bolestem hlavy.

Máta peprná

Obsahují silice (menthol, menthon, menthofuran, isomenthon, piperiton, cineol, limonen, karvol, jasmon, pulegon), třísloviny, hořčiny a flavonoidy.

Odstraňuje křeče a to zvláště v trávícím ústrojí, povzbuzuje vylučování trávících šťáv, působí protizánětlivě a svíravě, užívá se u žlučníkových a jaterních chorob.

Používá se při nadýmání, podporuje funkci jater, snižuje bolestivost při nemocích trávícího ústrojí, příznivě ovlivňuje činnost slinivky břišní a žlučníku, mírně snižuje krevní tlak,

inhalace jejích par je výborným prostředkem při zánětlivých chorobách dýchacích cest.

Zevně je možné ji použít při nervových onemocněních, revmatismu a při kožních vyrážkách.

Máta by se nikdy neměla podávat dlouhodobě a v nadměrných dávkách.

Zcela kontraindikována je u osob alergických na methol a u nemluvňat!

Mateřidouška (obecná)

Obsahuje zejména monoterpenoidy (thymol, cymol, linalool, karvakrol) silici, kyselinu ursolovou, hořčinu serpyllin, třísloviny, flavony a fytoncidy.

Zvyšuje obranyschopnost organizmu proti infekčním chorobám, podporuje vykašlávání, má antiastmatické účinky, posiluje nervy, zlepšuje trávení, tlumí kolikové bolesti, působí proti nadýmání, má močopudné účinky, reguluje menstruaci.

Výrazných antiseptických účinků lze s úspěchem využít při různých zánětech nebo zevně na špatně hojitelné rány, vředy či spáleniny od slunce.

Některé silice v droze obsažená jsou mírně toxické, proto se bylina nedoporučuje dlouhodobě užívat. Stejně tak je nutné se vyhnout vysokým koncentrací

Meduňka lékařská

Obsahuje silice (citral, citronelal, citronelol, geraniol, linalol), třísloviny, kyseliny hydroxytriterpenové (např. kyselina ursolová), hořčiny, sliz, flavonoidy a minerální látky.

Příznivě působí při nadýmání, nervových problémech, migrénách, bolestivé menstruaci, při lehčích formách nespavosti a chronických zánětech žlučníku. Přidává se do směsí na zklidnění, do dětských čajů i pro dochucení některých pokrmů. Čerstvé meduňkové listy mají svěží citrónovou vůni.

Působí zejména jako uklidňující prostředek srdce či žaludku, zvyšuje sekreci žluče, zabraňuje tvorbě plynů, zpomaluje tep, mírně snižuje krevní tlak.
Působí sedativně, uvolňuje křeče a napětí svalstva, pomáhá při depresích, migréně, bolestech břicha, nadýmání, při infekčních průjmových chorobách, při bolestivé menstruaci i v klimakteriu.

Zevně se užívá na revmatické opuchliny, pohmožděniny a krevní podlitiny, u kojících žen při nebezpečí ztvrdnutí mléka v prsech

Měsíček lékařský

Obsahuje silici, karotenoidy, triterpenové saponiny, flavonoidy, flavonoidové glykosidy, kyselinu salicylovou, vitamín C, sliz, seskviterpen calendin a hořčinu calenden.

Příznivě ovlivňuje činnost jater a žlučníku, zvyšuje sekreci žluče, má protizánětlivé účinky, zlepšuje práci srdce, působí antibioticky a mírně sedativně, Upravuje menstruační potíže (v kombinaci s kontryhelem a řebříčkem). Má výrazný protizánětlivý účinek, používá se při čištění krve.

Také urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran doprovázených záněty (i oční a ušní), užívá se proti plísním a bércovým vředům, na křečové žíly i při afekcích v dutině ústní.

Je možné ji použít ke snížení teploty.


MěSíčEK LéKAřSKý

Obsahuje silici, karotenoidy, triterpenové saponiny, flavonoidy, flavonoidové glykosidy, kyselinu salicylovou, vitamín C, sliz, seskviterpen calendin a hořčinu calenden.

Příznivě ovlivňuje činnost jater a žlučníku, zvyšuje sekreci žluče, má protizánětlivé účinky, zlepšuje práci srdce, působí antibioticky a mírně sedativně, Upravuje menstruační potíže (v kombinaci s kontryhelem a řebříčkem). Má výrazný protizánětlivý účinek, používá se při čištění krve.

Také urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran doprovázených záněty (i oční a ušní), užívá se proti plísním a bércovým vředům, na křečové žíly i při afekcích v dutině ústní.

Je možné ji použít ke snížení teploty.

Měsíček lékařský

O

Příznivě ovlivňuje činnost jater a žlučníku, zvyšuje sekreci žluče, má protizánětlivé účinky, zlepšuje práci srdce, působí antibioticky a mírně sedativně, Upravuje menstruační potíže (v kombinaci s kontryhelem a řebříčkem). Má výrazný protizánětlivý účinek, používá se při čištění krve.

Také urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran doprovázených záněty (i oční a ušní), užívá se proti plísním a bércovým vředům, na křečové žíly i při afekcích v dutině ústní.

Je možné ji použít ke snížení teploty.

Měsíček lékařský

O

Příznivě ovlivňuje činnost jater a žlučníku, zvyšuje sekreci žluče, má protizánětlivé účinky, zlepšuje práci srdce, působí antibioticky a mírně sedativně, Upravuje menstruační potíže (v kombinaci s kontryhelem a řebříčkem). Má výrazný protizánětlivý účinek, používá se při čištění krve.

Také urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran doprovázených záněty (i oční a ušní), užívá se proti plísním a bércovým vředům, na křečové žíly i při afekcích v dutině ústní.

Je možné ji použít ke snížení teploty.

Mochna husí

Obsahuje katechinové třísloviny, flavonoidy, tormentol, hořčiny, organické kyseliny, cholin, pryskyřici, sliz, vitamín C, lithium, mastné kyseliny a minerální látky

Uvolňuje křeče, působí protizánětlivě, protiprůjmově a svíravě, používá se proti křečím, při kolikových bolestech, krvavých průjmech či menstruačních potížích, podporuje činnost jater a tvorbu žluči.

Povzbuzuje také chuť k jídlu, chrání sliznici trávícího ústroj.

Zevně se užívá v koupelích na špatně se hojící či mokvající rány.

Mučenka

Pomáhá při stavech psychického vypětí a přepracovanosti. Má uklidňující účinky.

Mučenka

Pomáhá při stavech psychického vypětí a přepracovanosti. Má uklidňující účinky.

Ořešák královský

Obsahuje naftochinon juglon, třísloviny, flavonoidy, kyselinu elagovou, silice, karotenoidy, vitamin C, hořčiny

Má svíravé a protizánětlivé a antibakteriálně účinky, zastavuje krvácení. Užívá se při zánětech v ústní dutině, při zánětu konečníku nebo tlustého střeva,

Zevně se používá koupel při různých kožních chorobách, akné a proti pocení nohou, dále při výskytu vší i pro zlepšení struktury vlasů.


ostropestŘec mariÁnskÝ

Vhodný na podporu vylučování, látkovou výměnu a tvorbu žluče. Hojně se využívá při léčbě jaterních nemocí. Regeneruje jaterní buňky. Příznivě působí na slezinu, dvanácterník, žlučník, působí proti tvorbě žlučových kamenů.

Ostružiník křovitý

Obsahuje třísloviny (gallatoniny), organické kyseliny, vitamin C, flavonoidy, inosit, barviva a pektin.

Proti průjmu, při střevním kataru, žaludečních potížích, vylepšuje chuť čajových směsí. Má významné močopudné účinky.

Působí mírně svíravě, močopudně, pomáhá při krvácení i průjmu, dezinfikuje trávící a močové ústrojí. Ve formě kloktadla se užívá proti kašli.

Zevně se užívá na ekzémy, kožní záněty a na špatně se hojící rány.

Účinné látky působí velmi slabě.

Řebříček obecný

Obsahuje glykosidickou hořčinu, silici, alkaloidy, flavony, tříslovinu, cholin, aldehydy, kyseliny mravenčí, octovou a salicylovou a furokumariny.

Užívá se pro zlepšení trávení, bolestech hlavy, k celkovému posílení organismu, k uvolnění křečí v trávicím ústrojí, podporuje odkašlávání. Působí protizánětlivě, močopudně, žlučopudně, desinfekčně, antiskleroticky, antiastmaticky, podporuje srážlivost krve a hojení. Mírně snižuje krevní tlak, tlumí krvácivost,

Zevně se používá jako koupel při nehojících se, hnisavých ranách, kožních vyrážkách, k omývání bolestivých prasklin, hemeroidech i jako kloktadlo při zánětech dásní.

Významnou roli hraje při léčení ženských potíží, tlumí silné menstruační krvácení, snižuje bolestivost při menstruaci.


Při dlouhodobém užívání nebo při předávkování se mohou objevit závratě, omámení a bolesti hlavy.
Těhotné a kojící ženy sice mohou řebříček užívat, al

Řepík lékařský

Obsahuje třísloviny, silici, hořčiny, kyselinu ursolovou, křemičitou, askorbovou, jablečnou a citrónovou, silicinamid kyseliny nikotinové, cholin, flavonoidy (kvercitrin, rutin), isokumariny a železo.

Podporuje činnost žlučníku, zlepšuje čistící činnost jater, metabolismus tuků a cholesterolu, trávení, tlumí záněty a průjmy, působí svíravě a mírně močopudně, zvyšuje vylučování žluče.

V kombinaci vnitřní a zevní aplikace pomáhá při kožních chorobách (zejména zánětech či odřeninách), nehojících se ranách a popáleninách, jako kloktadlo při zánětu dutiny ústní a mandlí, výplachy nosu napomáhají při akutní rýmě.

Má dobrý vliv na stav především dětské pokožky.

Řimbaba obecná

Obsahuje vonné silice, seskviterpenové laktony (parthenolid, chrysanhemonin), deriváty acetylénu, pyrethrin, třísloviny.

Působí proti horečce, rozšiřuje cévy, snižuje bolest, podporuje žaludeční aktivitu, působí protirevmaticky, proti migrénám, slabě projímavě, používá se při menstruačních bolestech či v šestinedělí.

Těhotným ženám se nedoporučuje tuto bylinu užívat.

Pelyněk pravý

Obsahuje silice (thujón,thujol), kandiden, felandren, hořké seskviterpenové laktony, glykosidní hořčiny (absinthin a anabsinthin), flavonoidy, třísloviny, kvercetin, pryskyřice, flavonoid artemisetin a organické kyseliny.

Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, působí dezinfekčně, tlumí křeče i menstruační bolesti, působí na činnost žlučníku a jater.

Užívá se při nechutenství, zvracení, střevních kolikách, průjmu i při žlučníkových poruchách.

Předávkování pelyňkem může vyvolat i těžké otravy

Pelyněk nesmí užívat kojící a těhotné ženy (ve větších dávkách může vyvolat potrat).

Podběl lékařský

Obsahuje slizové látky, tříslovinu, hořčiny, kyselinu gallovou, mléčnou, jablečnou, vinnou, kávovou, inulin, cholin, cukry a minerální látky (hlavně zinek a draslík), v květech dále flavonoidy, žluté barvivo xantophyl, silici, tanin, dextrin, bílkoviny a fytosteroly.

V květech i listech byly nalezeny i nežádoucí pyrolizidinové alkaloidy (tussilagin, senesionin, senkirkin).

Uvolňuje hleny, urychluje hojení ran, působí mírně močopudně, pomáhá při léčbě astmatu, onemocnění dýchacích cest a astmatu, tlumí kašel a podporuje vykašlávání.

Zevně je využitelný omývání ekzémů, při zánětu žil, na vředy nebo špatně se hojící rány,

Neměl by se užívat dlouhodobě a ve vysokých dávkách, k vnitřnímu použití je lepší použít sušenou drogu, protože sušením se snižuje obsah alkaloidů.


Pohanka obecná

Obsahuje flavonoidní glykosid rutin, vitaminy E a skupiny B, cholin, bílkoviny a draslík, fosfor, hořčík, vápník, méně železa, mědi, manganu a zinku.

Využívá se její schopnost zvyšovat pevnost a pružnost cévních stěn, při křečových žilách, hemoroidech, bércových vředech, při nedostatečném prokrvení končetin nebo jako podpůrný prostředek proti praskání cév.

Přeslička rolní

Obsahuje kyselinu křemičitou a jablečnou, saponiny, flavonoidní glykosidy (qyurcetin, luteolin, campherol), hořčiny, silice a třísloviny.

Působí močopudně, má velké desinfekční a hojivé účinky, zvyšuje pružnost a pevnost cév, užívá se při zánětech močového ústrojí nebo při močových či ledvinových kaméncích,

Zevně podávaná urychluje hojení ran, působí antirevmaticky (z půdy přijímá relativně velké množství zlata), užívá se při angíně, zánětech dutiny ústní, katarech průdušek, k zastavení krvácení z nosu, proti vypadávání vlasů, při hemeroidech apod.

Přeslička rolní

Obsahuje kyselinu křemičitou a jablečnou, saponiny, flavonoidní glykosidy (qyurcetin, luteolin, campherol), hořčiny, silice a třísloviny.

Působí močopudně, má velké desinfekční a hojivé účinky, zvyšuje pružnost a pevnost cév, užívá se při zánětech močového ústrojí nebo při močových či ledvinových kaméncích,

Zevně podávaná urychluje hojení ran, působí antirevmaticky (z půdy přijímá relativně velké množství zlata), užívá se při angíně, zánětech dutiny ústní, katarech průdušek, k zastavení krvácení z nosu, proti vypadávání vlasů, při hemeroidech apod.

Puškvorec obecný

Obsahuje silice, hořčiny, třísloviny, slizové látky, cukr, cholin a fenylpropan beta-asaron.

Užívá se při žaludečních potížích, podporuje látkovou výměnu, tvorbu trávicích šťáv, zklidňuje křečovité bolesti a působí desinfekčně a močopudně, při infekčních průjmech, při nadýmání, při nechutenství apod.

Mírně uklidňuje (např. při neurózách) a působí antidepresivně, tlumí astmatické záchvaty, v některých případech působí i výrazně protialergicky.

Zevně se užívá na revmatismus, na ekzémy, na omývání ran nebo jako celkově posilující prostředek.

Bylina obsahuje beta-asaron, pravděpodobně kancerogen. Proto by neměla být užíván puškvorec, který v silici obsahují více než 5% této látky. Naše domá

Rakytník rešetlákový

Obsahují olej, cukry, organické kyseliny, pektiny, třísloviny, vitamin skupiny B, C, A, D, F, K a flavonoid rutin (vitamin P) a flavonoidy.

Posiluje imunitní systém i odolnost proti stresu, působí jako tonikum, hojí sliznice, rozpouští hleny, napomáhá při léčbě plicních, jaterních i kloubních potíží a při očistě organismu. Užívá se také jako přírodní antidepresivum.

Olej pomáhá při regeneraci pokožky po popáleninách a omrzlinách i při některých kožních chorobách, tlumí bolest, urychluje hojení ran, vnitřně pomáhá při vředech, střevních zánětech a působí i antiskleroticky.

Vkapáván do oka léčí oční záněty nebo tlumí podráždění oka.


Doba užívání rakytníku by měla trvat 4 až 6 týdnů.

Rozchodnice růžová

Obsahuje organické kyseliny (kyselinu citrónovou, vinnou, jablečnou, šťavelovou, jantarovou a kávovou), silice a třísloviny, flavonoidy.

Svou účinnosti je srovnávána se ženšenem a dokonce je v určitých případech ještě vyšší.

Zlepšuje celkový fyzicky i psychicky zdravotní stav, zvyšuje sexuální vitalitu, užívá se při nemocech jater, na popáleniny, zlepšuje paměť a zvyšuje celkovou imunitu.

Rozmarýna lékařská

Obsahuje silice (verbenon, borneol, cineol, kafr, limonen), flavonoidy (luteolin, apigenin, diosmetin aj.), třísloviny, hořčiny (pikrosalvin, rosmanol, rosmadial), kyselinu ursulovou, oleanovou, kávovou, chlorgenovou a rozmarýnovou.

Zvyšuje prokrvení trávícího systému, tvorbu trávících šťáv a žluče, snižuje pocit únavy a uklidňuje, působí mírně močopudně, zvyšuje extrémně nízký tlak, zlepšuje krevní oběh, snižuje pocit chladu v končetinách.

Působí desinfekčně, pomáhá při zahlenění plic a při rýmě, snižuje bolest při revmatismu a dně a může napomoci i otěhotnění (prokrvení malé pánve).

Nikdy nesmí být překračovány doporučené dávky, při předávkování může vyvolat i křeče).

Kojící a zejména těhotné ženy a pro osoby se zánětlivým one

Rozrazil lékařský

Obsahuje třísloviny, hořčiny, glykosid aukubin, organické kyseliny, vitamín C, saponiny, pryskyřici, vosky, silici.

Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá při zánětech močových cest i při kaméncích, při bronchitidě, astmatu či zánětu průdušek.

Podporuje zažívání, tvorbu enzymů slinivky břišní, je účinným antirevmatikem a patří k tzv. krev čistícím drogám a proto je vhodná při nejrůznějších kožních problémech.

Růže šípková

Obsahuje vitamín C, karotenoidy, flavonoidy, vitamíny B1, B2, P a K, organické kyseliny (citrónovou, jablečnou, nikotinovou), cukr, slizové látky, pektin a minerální látky.

Užívá se k celkovému posílení organismu, působí mírně močopudně, lze jej využít i při zánětlivých onemocněních močového ústrojí nebo při ledvinových či močových kaméncích.

Sedmikráska obecná

Obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, silici, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, inulin.

Používá se při odkašlávání, působí protizánětlivě, svíravě a hojivě, zvyšuje látkovou výměnu, vhodná při zánětech či potížích s játry, žlučí a slezinou.

Ve formě koupelí se užívá při různých kožních chorobách jako jsou ekzémy, lupénka, lišeje, vyrážky či akné a taktéž na špatně se hojící rány.

Čerstvá se přidává se do jarních salátů.

Schizandra - klanopraška

Obsahuje slizové látky, pryskyřice, kyselinu jablečnou, citronovou, vinnou a askorbovou.

Stimuluje nervovou soustavu, odstraňuje únavu, působí proti depresím. Příznivě ovlivňuje krevní oběh, působí protiskleroticky. Snižuje cukr v krvi, zlepšuje kvalitu vidění. Chrání játra, zlepšuje činnost žaludku a střev.

Patří mezi takzvané adaptogeny, tedy látky zvyšující odolnost organismu při zátěži a v extrémních podmínkách.

Sléz přehlížený

Obsahuje slizové látky, vitamín C, karoten, antokyanová barviva, třísloviny, organické kyseliny a v semenech množství oleje.

Užívá se při žaludečních či dvanácterníkových vředech, jako kloktadlo při zánětu dutiny ústní či při kašli, bronchitidě.

Tlumí svědění a proto se ve formě koupele osvědčil při ekzémech (zejména atopickém).

Smetanka lékařská

Kořen obsahuje hořčiny (lactopicrin, taraxacin, taraxasterin), třísloviny, inulin, triterpeny taraxasterol a taraxerol, cholin, třísloviny, inosit, steroly, aminokyseliny, pryskyřici, silice, kaučuk, fytoncidy, měď, draslík a mangan.

V mladých listech je navíc značné množství vitaminu C a kyselina křemičitá, v květech jsou přítomny flavonoidy, karotenoidy, silice.

Podporuje látkovou výměnu a trávení,působí mírně močopudně a žlučopudně. Příznivě působí na játra, žaludek, slinivku, ledviny, při léčbě močových kamenů, při opuchlých lymfatických žlázách. Napomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a snižuje cholesterol.

Působí proti degeneraci kostí a chrupavek, pomáhá vyvolat menstruaci, pomáhá při zánětu močových cest, žloutence, horečnatém střevním zánětu nebo zánětu žaludeční sliznice, při zácpě.

Zevně se někdy užívá na hemeroidy.

Srdečník obecný

Obsahuje hořčiny (leonurin), třísloviny, glykosidy, alkaloidy, stachydrin, leocardin, saponin, flavonoidy, organické kyseliny (kyselinu citrónovou, jablečnou, mléčnou a vinnou), křemičitany a silice.

Upravuje kolísavý tlak, zklidňuje srdeční činnost a bušení srdce, pomáhá při nespavosti či úzkosti nebo při nadměrné vznětlivosti.

Snižuje klimakterické potíže (návaly, pocení) a může napomoci k vyvolání opožděné nebo vynechané menstruace (leunorin vyvolává děložní stahy).

Neměly by jej užívat těhotné ženy a lidé užívající látky bránící srážení krve (aspirin) či s poruchami srážlivosti krve.

Světlík lékařský

Obsahuje glykosid aukubin, třísloviny, kumarín, hořčiny, silici, oleje, flavonoidy, kyselinu kávovou, soli mědi a hořčíku.

Používá se při léčbě očních nemocí, na zlepšení zraku, záněty spojivek, odstraňuje slzení a únavu očí.

Snižuje krevní tlak, podporuje trávení, tlumí suchý kašel při bronchitidě, pomáhá při senné rýmě.

Jako obklady se užívá na hnisavé kožní rány a na výplachy očí.

Svízel syřišťový

Obsahuje glykosid galiosin, rubiadinglykosid, asperulosid, silici, enzymy, pryskyřice, třísloviny, saponiny, minerály

Užívá se při hubnutí, snižuje chuť k jídlu. Působí močopudně, má silné protirevmatické působení.Příznivě ovlivňuje lymfatický systém, čištění organismu, působí na játra a slezinu.

Zevně se užívá na oteklé klouby, vředy, špatně se hojící rány, kožní záněty či lehčí popáleniny.

Má výraznou nepříjemnou chuť a může vyvolat nutkání na zvracení.

Šalvěj lékařská

Obsahuje silici (thujon, salviol, cineol, kafr, borneol), katechinové třísloviny, organické kyseliny (kyselina kávová), triterpenoidy, hořčiny, lakton, salvin, saponiny, pryskyřice, vitamíny řady B a látky podobné ženskému hormonu estrogenu.

Má protizánětlivé a desinfekční účinky, působí mírně močopudně, svíravě, snižuje sekreci žláz včetně sekrece mateřského mléka. Zmírňuje pocení, potíže s trávením a při zánětech, působí proti revmatismu.

Užívá se při potížích v počátku menstruace či v přechodu, při léčbě zánětů močových cest, bolestí v krku, při angíně, při gynekologických zánětech nebo zánětech zažívacího ústrojí.

Zevně ji lze použít na špatně se hojící rány nebo jako kloktadlo při zánětu ústní dutiny, angíně nebo krvácení dásní.

Protizánětlivé látky jsou špatně rozpustné ve vodě.

Je nevhodná při kojení, protože zastavuje tvorbu mléka.

Thujon v silici je poměrně toxický a

Šišák bajkalský

Šišák má mimořádně dobré účinky v ochraně nervové soustavy. Je vhodný i k odvykání alkoholismu.

Třezalka tečkovaná

Obsahuje červenofialové barvivo hypericin, katechinové třísloviny, flavonové glykosidy (hyperosid, rutin, kvercitrin), silici, pryskyřici, organické kyseliny, provitamin A, vitamin C.

Přírodní antibiotikum a antidepresivum, má hojivý a protizánětlivý účinek, čistí krev, působí na ekzémy, odstraňuje otoky, pomáhá při chorobách plic, chřipce, slinivky břišní i jater, léčí žaludek a dvanácterník (vředy, žaludeční neurózu), hemeroidy.

Osvědčila se při léčbě úzkosti, neklidu, psychickém napětí, panice, depresi, pomáhá hojit rány, pohmožděniny i zlomeniny, tlumí vnitřní krvácení a zlepšuje kvalitu cév, při dlouhodobém podávání má příznivé účinky při roztroušené skleróze.

Bylinu by neměli užívat lidé s těžkou cukrovkou, alergií na pyl nebo velmi nízkým tlakem.

Nežádoucím účinkem může být přecitlivělost na sluneční zá

Tužebník jilmový

Obsahuje flavonoidní glykosidy (spireosid, gaultherin), fenolické glykosidy spireinu, třísloviny a silice.

Má potopudné a močopudné účinky, užívá se při horečkách, nachlazení, při dně (vylučuje kyselinu močovou) a revmatismu.

Také jako diuretický prostředek při nemocech močového měchýře a ledvin. Zvyšuje látkovou výměnu, zlepšuje střevní mikroflóru, zabraňuje hnilobnému rozkladu ve střevech.


Vilcacora

Obsahuje alkaloidy, polyfenoly, steroly, glykosidy kyseliny chinolinové, terpeny a jiné aktivní sloučeniny, kyselinu ursulovou, tanin.

Vilcacora

Obsahuje alkaloidy, polyfenoly, steroly, glykosidy kyseliny chinolinové, terpeny a jiné aktivní sloučeniny, kyselinu ursulovou, tanin.

Vilcacora

Vilcacora (Kočičí dráp)

Vilcacora s úspěchem napomáhá k léčbě onemocnění jako je artritida, astma, diabetes, nejrůznější nádory, leukémie, rakovinná onemocnění ženských pohlavních orgánů, cysty, AIDS, hemeroidy, kapavka, revma, borelióza, záněty trávícího traktu a Crohnově chorobě, poruchy trávení, žaludeční vředy, záněty tlustého střeva, oslabení imunitního systému. Pomáhá při chronickém únavovém syndromu, poruchách spánku, při chronické infekci horních cest dýchacích, při virových onemocnění, onemocnění močových cest, menstruační potíže, napomáhá k léčbě ran, infekcí, léčí deprese, anémie, kandidózu, kožní problémy, vysoký krevní tlak, užívá se k prevenci proti volným radikálům atd.

Vrbovka malokvětá

Obsahuje flavonoidy, třísloviny, slizové látky a antokyany.

Léčí záněty prostaty, zbytnění prostaty, chronický prostatismus. Působí na poruchy ledvin a močového měchýře.

Zázvor

Má léčivé účinky zejmána při potížích s trávením i nepříjemných pocitech v žaludku, jako je nadýmání a plynatost. Omezuje příznaky nevolnosti a závratí. Vykazuje protizánětlivé účinky, a doporučuje se např. při revmatoidní artritidě. Pomáhá při prvních známkách nachlazení a uvolňuje ucpaný nos. Podporuje trávení, povzbuzuje žaludek a střeva, potlačuje příznaky spojené s kinetózou (tj. nevolnost při jízdě automobilem, autobusem apod.), jako je nauzea, studené pocení a závratě, při nachlazení pomáhá především díky hřejivému pocitu, který podporuje pocení. Jeho protizánětlivé účinky mohou pomoci utišit svalové bolesti a bolesti při zánětech kloubů.

Zeměžluč lékařská

Obsahuje hořčiny, pryskyřice, glykosid gentiopicrosid, cukr, kaučuk, éterické oleje, mastné kyseliny, flavonoidy, magnesiumlaktát, vosk a silici.

Podporuje tvorbu trávicích šťáv a snižuje jejich kyselost, zlepšuje trávení. Pomáhá při chorobách žlučníku a žlučových cest, nechutenství, různých žaludečních potížích.


Zlatobýl celík

Obsahuje flavonoidy, rutin, betain, třísloviny, saponinové glykosidy, fenolové kyseliny, hořčiny, slizové látky, silici, amid kyseliny nikotinové.

Působí močopudně, protizánětlivě, rozpouští kaménky, podporuje látkovou výměnu, pomáhá při chronických chorobách ledvin a močových cest, při zbytnění prostaty, tlumí krvácení v trávicím ústrojí.

Zevně se užívá na špatně se hojící rány, ekzémy, zanícené rány apod.

ŽenŠen

Ženšen předčí běžné povzbuzující látky (káva, čaj, nikotin, energetické nápoje atd.). Jeho účinek nastupuje pomaleji, je však dlouhodobý a po všech stránkách zdraví prospěšný. Užívá se při stresu a depresi, pro lepší soustředění, paměť a vůli, při fyzické námaze, regenerace svalů, výrazně posiluje libido, potenci a erekci. Ženšen brzdí odumírání buněk, zpomaluje jejich stárnutí a pomáhá proti civilizačním chorobám jako je arterioskleróza, zvýšený krevní tlak a cévní problémy (včetně křečových žil a hemoroidů), tlumí chronické záněty, alergie a bolest (třeba kloubů), chrání před viry (včetně chřipky), uplatňuje se v léčbě nádorů. Pomáhá při bolesti hlavy a při kocovině, slábnutí mentálních funkcí, Parkinsonově chorobě. Vhodný při diabetes obou typů, upravuje metabolismus tuků.

BYLINY A NEMOCI

BYLINKY A HUBNUTÍ

V přípravcích na podporu hubnutí je možné objevit výtažky z různých léčivých rostlin, zeleného čaje nebo vlákniny.
 • GUARANA

  Guarana obsahuje kofein fungující tím způsobem, že blokuje enzym, který za normálních okolností odbourává adrenalin. Obvykle se nadbytečné množství těchto stresových hormonů okamžitě deaktivuje tak, aby nemohlo dojit k 'předávkování' organizmu z nadprodukce.

  Kofein stimuluje centrální nervový systém, zrychluje tep a tak stresuje tělo a tím dochází k odbourávání tuků i v 'klidovém' stavu.

 • ZELENÝ ČAJ

  Zelený čaj podporuje proces okysličování tuků a jejich vyvedení z organismu, snižuje schopnost tuků usazovat se v organismu a tím snižovat kalorickou vydatnost stravy.

 • YERBA MATE

  Yerba maté díky svému obsahu kofeinu je především oblíbena kvůli povzbuzujícím účinkům. Je ale také jedním z čajů, které se doporučují pravidelně pít lidem trpícím nadváhou.

  Jeho vliv na hubnutí je založen na tom, že maté potlačuje pocit hladu, je tedy vhodným doplňkem při redukčních dietách.

 • GARCINIA

  Obsahuje vysoký podíl hydroxycitronové kyseliny, která může ovlivňovat metabolické procesy, které vedou ke snížení syntézy tuků a jejich zvýšené oxidaci. Současně výtažek z této rostliny podporuje pocit nasycení, který může vést k nižšímu příjmu potravy.

 • PSYLLIUM, VLÁKNINA

  Nabobtnáním vlákniny vzniká pocit „falešného zasycení“ a zmenšuje se touha po jídle, což je důležité při snižování nadváhy. Většinou má téměř nulovou energetickou hodnotu.BYLINKY A CHOLESTEROL

Hladinu cholesterolu ovlivňuje dědičnost, strava, tělesná hmotnost, fyzická aktivita, alkohol a stres.

Pro snížení hodnoty cholesterolu je potřeba upravit stravu a jíst potraviny s nízkým obsahem tuků, bohaté na vlákninu a škrob - ovoce, zeleninu, obilniny, těstoviny, cizrnu, hrách, fazole, sóju. Kromě toho lze doporučit:

U bylin je vhodné volit takové rostliny, které mají dostatečný obsah fytosterolů upravujících hladinu cholesterolu v krvi.
 • PU-ER

  Potlačuje syntézu cholesterolu v játrech, snižuje množství triglyceridů a volných mastných kyselin. A také zrychluje odbourávání špatného cholesterolu.

 • ALOE VERA GEL

  Tento gel může mít příznivý vliv na akumulaci lipidů v krvi, snižuje celkový cholesterol, triacylglycerolů, fosfolipidů a hladin neesterifikovaných mastných kyselin, jejichž hladiny při zvýšení urychlují akumulaci tukových látek v tepnách.

 • PSYLLIUM, VLÁKNINA

  Rozpustná vláknina snižuje hladinu krevního cholesterolu i absorpci cholesterolu z potravy, snižuje absorpci žluče. Žluč, která obsahuje cholesterol, je nutná pro trávení tuků.

  Pokud je ve střevu přítomna vláknina, žluč se absorbuje v menším množství a játra jsou nucena jí vyprodukovat více. K tomu je využíván cholesterol přítomný v krevním oběhu a tím se tedy snižuje jeho hladina.BYLINKY A IMUNITA, DETOXIKACE ORGANISMU

Imunita je částečně podmíněna geneticky, dále výrazně závisí na způsobu života, na výživě, fyzické aktivitě, míře stresu apod.

Obranyschopnost organizmu také posílí různé detoxikační kůry a samozřejmě byliny.
 • ECHINACEA

  Třapatka nachová je proslulá svojí schopností posilovat imunitní systém. Přípravky s výtažkem echinacei jsou ale úžasnou prevencí i např. nemocí z nachlazení a skvělým pomocníkem v době chřipkových epidemií.
 • ALOE VERA

  Na organismus má posilující i čistící působení. Preparáty s jejím obsahem čistí tělo od usazených toxinů, čímž ho zbavují zátěže a činí ho tak odolnějším.

 • ČESNEK, CIBULE, KŘEN

  Jsou výborným zdrojem důležitých vitaminů a minerálů, zároveň jsou to ale i přírodní antibiotika.

 • ŠÍPEK

  Je známým zdrojem vitaminu C, který je nezbytný pro dostatečně silnou imunitu. Zároveň je to antioxidant zpomalující stárnutí buněk.

 • KOPŘIVA

  Bývá důležitou součástí čistících čajů a často doporučovanou bylinou pro detoxikační kúry. Navíc obsahuje řadu minerálů a vitaminů.

  Výhodou kopřivy je, že z ní můžou připravovat i pokrmy, jako např. polévku nebo kopřivový špenát, které jsou chutné a zároveň léčivé.

 • LICHOŘEŘIŠNICE

  Je jak zdrojem vitaminů a minerálů, tak velmi účinným antibiotikem.

 • ŠALVĚJ, TYMIÁN, MÁTA A MEDUŇKA

  Čaj z těchto bylin s antibiotickým účinkem urychluje léčbu např. angíny nebo chřipky, při pravidelném a umírněném užívání poslouží i jako prevence.

 • RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVITÝ

  Je vynikajícím stimulantem imunity. Jeho plody obsahují neuvěřitelné množství vitaminu C a spoustu antioxidantů a dalších látek, které dovedou posílit obranyschopnost.

 • GINKGO BILOBA

  Spektrum účinků ginkga je neuvěřitelně široké a mimo jiné je považován za jednu z rostlin s posilujícím účinkem na imunitu. Prospívá též jako antioxidant a stimulant krevního oběhu.

 • ŽENŠEN

  Jeho stimulační účinky na obranyschopnost těla byly prokázány mnoha odbornými studiemi.

  Dokáže obnovovat rovnováhu jak fyzickou, tak psychickou, navíc je považován za přírodní afrodiziakum.

 • OLEJ Z OSTROPESTŘCE MARIÁNSKÉHO

  Olej z ostropestřce obsahuje větší množství zinku s vitamínem A, měď a železo nutné pro tvorbu hemoglobinu. Díky tomu je prospěšný při detoxikaci jater.

 • BRUSINKOVÁ ŠŤÁVA

  Brusinky jsou bohaté na kyselinu citronovou, jablečnou a další kyseliny. Obsahují také flavonoidy, anthocyaniny, kyselinu ellagovou a vitamín C. Díky tomu je prospěšný při detoxikaci ledvin.

 • VILCACORA

  Tato všestranně využitelná byliny posiluje přirozenou obranyschopnost imunitního systému a působé i na normální stav kloubů.

  není vhodná osobám po transplantaci orgánů, hemofyliky, diabetiky typu I., těhotné a kojící ženy, ale i ženy užívající hormonální antikoncepci

 • BŘEZOVÁ MÍZA

  Šťáva obsahuje rychle vstřebatelný cukr, kyseliny jablečnou a citronovou, četné minerální soli, draslík, hořčík, fosfor, vápník, železo, měď, aminokyseliny, vitaminy skupiny B.

  Díky těmto složkám posiluje organismus a reguluje látkovou přeměnu. Zlepšuje filtrační schopnost ledvin, povzbuzuje vylučování moči a vyplachuje z močovodů usazeniny, čímž zároveň zabraňuje tvorbě močových kamenů.

 • ŠŤÁVA Z ČERVENÉ ŘEPYBYLINKY A PŘEKYSELENÍ ORGANISMU

Při překyselení organismu je třeba nastolit acidobasickou rovnováhu, to znamená vyrovnaný poměr mezi množstvím kyselin a zásad v těle (pH krve a většiny tělních tekutin v rozmezí 7,35 - 7,4), je nutné konzumovat cca 80% zásadotvorných potravin a pouze 20% kyselotvorných.

Prospěšnými potraviny je kořenová zelenina v syrovém stavu, ořechy, klíčky, zakysané mléčné výrobky, brambory, semena, jáhly a obiloviny.

Stejně tak je potřeba dodržovat pravidelně pitný režim. Problémem překyselování je také nedostatečné dýchání. Kromě chybějícího kyslíku, který dokáže spálit spoustu kyselých látek, je druhým důsledkem hromadění kysličníku uhličitého v krvi.

Při překyselení organismu může pomoct:
 • MLADÝ JEČMEN, MLADÁ PŠENICE

  Má výrazný alkalizující účinek v těle, neutralizuje zakyselení organismu. Obsahuje antioxidační látky, zabraňuje stárnutí organism.

  Další látky detoxikují organismus, zabraňují vstřebávání karcinogenních látek ze zažívacího traktu a zažívací trakt čistí.

  Velký obsah chlorofylu má přímý vliv na hladinu hemoglobinu, podporuje zásobení tkání kyslíkem a pomáhá odstraňovat těžké kovy a chemikálie z krve. Také podporuje léčbu kožních onemocnění, hojení ran a regeneraci všech tkání.

 • ŘASY CHLORELLA, SPIRULINNA

  Obě mikrořasy jsou také bohaté na rostlinné bílkoviny, betakaroten, železo, vitamíny (především B12), minerály a živiny, ale i základní (esenciální) i vzácné mastné kyseliny. Pomáhají efektivně odbourávat nežádoucí toxické látky a hlavně nebezpečné volné radikály. Poutají je na sebe a přirozenými cestami je odvádějí z těla pryč.

 • ALOE VERA GEL

  Díky množství polysacharidů, draslíku, fosforu, vápníku či vitamínů A a C na sebe aktivně váží nežádoucí látky, které se hromadí ve střevech, játrech a žlučníku.“

 • UMEBOSHI

  Umešvestky obsahují bílkoviny, minerály (vápník, železo a fosfor, mangan, sodík, hořčík) a tuky ve velkém množství. Díky tomu podporují metabolismus a tím i tvorbu aktivních buněk jako např. ledvinových nebo jaterních buněk.

 • ZELENÝ ČAJ

  Zelený čaj nemá tak výrazný detoxikační účinek jako jiné byliny, ale celkově pomůže při detoxikaci a přinese navíc účinné antioxidanty.
BYLINKY A NESPAVOST či STRES

 • MEDUŇKA

  Má celkově uklidňující vliv na organismus, dává se jako příměs do čajů pro celkové uvolnění a relaxaci duše i těla, uklidňuje nervový systém a snižuje krevní tlak. Je chuťově velmi příjemná a voní po citrónech.

 • TŘEZALKA

  Už od nepaměti se používá na uvolnění nervového napětí, proti melancholii, nespavosti, depresím a na poruchy trávení související se žaludkem a žlučníkem. Pomáhá zlepšovat náladu bez útlumu nervové soustavy.

  Pro dosažení efektu je třeba třezalku užívat pravidelně po delší období, účinky se zpravidla projevují po 2-3 týdnech užívání.

 • KOZLÍK

  Kozlík má rovněž uklidňující účinek hlavně při srdečních neurózách (úzkost, bušení srdce), při nervovém vyčerpání, nespavosti (vyvolané přepracováním) či žaludečních neurózách.

  Nedoporučuje dlouhodobého podávání kozlíku.

 • LEVANDULE

  Má celkově sedativní a antidepresivní účinky, čehož se využívá nejen při nespavosti, ale i při celkové podrážděnosti či snad hysterii. Pomáhá také při trávení a uvolňuje křeče v bříšku.

 • CHMELOVÉ ŠIŠTICE

  Chmelové šištice jsou známé svým sedativním účinkem. Látky v nich obsažené uklidňují nervy, zpomalují tep a snižují pocit napětí.

  U citlivých jedinců může vyvolat bylina alergickou reakci.

 • BYLINNÉ KOUPELE

  Kromě klasických uvolňujících bylinných koupelí ve vaně je možné využít klasické aromaterapie ve formě aromatických esenciálních olejů.

  Relaxační, uvolňující a uklidňující účinky mají esenciální oleje s výtažkem například levandule, meduňky, magnólie, vodního melounu, pomeranče, grapefruitu, santálového dřeva, vanilky a majoránky.


BYLINKY A VLASY

S řadou výtažků z bylinek je možné se setkat nejen v přípravcích na podporu růstu vlasů, ale i při dalších problémech spojených s vlasy, a to buď ve formě přípravků k zevnímu, ale i k vnitřnímu užití.

V řadě kosmetických přípravků se používají esenciální oleje, které obsahují silice z léčivých rostlin. Esenciální oleje z šalvěje, tymiánu, citronu, levandule obsahuje vyváženou směs esenciálních rostlinných olejů, které mají velkou účinnost proti vypadávání vlasů, neboť posiluje vlasové kořínky.
 • PŘESLIČKA

  V kosmetice patří mezi rostliny s největším obsahem kyseliny křemičité, která obsahuje křemík. Ten zpevňuje vazivové tkanivo a podporuje látkovou výměnu pokožky.

  Je také výborným pomocníkem při léčbě akné a nečisté mastné pleti. Má celkově očistné a detoxikační účinky na organismus.

 • LOPUCH

  Lopuch zlepšuje kvalitu vlasů a pokožky ve vlasech, posiluje a zabraňuje vypadávání vlasů.


 • PUPALKOVÝ OLEJ

  Tento olej je zdrojem nenasycených mastných kyselin, které organismus potřebuje k biosyntéze životně důležitých látek, celkově označovaných jako eikosanoidy. Tyto látky pomáhají udržovat zdravý stav vlasů a nehtů. Může se použít i k vlasovým zábalům.

 • GINKGO

  Výtažek ginkga zlepšuje prokrvení tkáně komplexním způsobem, a tak stimuluje růst a kvalitu vlasů.

 • KOPŘIVA

  Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek vlasy posiluje a zabraňuje jejich vypadávání.

 • BŘÍZA

  V léčebné kosmetice je doporučována při ztrátě vlasů a lupech.

 • KOKOSOVÝ OLEJ

  Formou zábalů dodává vlasům lesk a zlepšuje jejich kvalitu. Pomáhá i proti lupům a lupence.


BYLINKY A TĚHOTENSTVÍBylinky na ranní nevolnost

 • KVĚT TUŽEBNÍKU,
 • HEŘMÁNEK a
 • KVĚT LÍPY.


Bylinky pro kojící

 • MEDUŇKA,
 • MALINÍK,
 • FENYKL,
 • KOPŘIVA,
 • KONTRYHEL,
 • KMÍN a
 • další.


Bylinky vhodné v těhotenství

 • ANÝZ bolesti v krku
 • ČERNÝ RYBÍZ, PLOD, LIST výborný zdroj vitamínu C
 • FENYKL příprava na kojení v posledních dnech těhotenství
 • HEŘMÁNEKúzkost, nespavost, poruchy trávení, zklidňuje, uvolňuje
 • KONTRYHELupravuje hladinu hormonů, působí proti nespavosti, připravuje dělohu na porod, po porodu pomáhá zpevnit ochablé děložní svaly a zavinout dělohu a později i na zpevnění prsou
 • KOPŘIVAzvyšuje příjem železa, chudokrevnost, anémie
 • MALINÍKdodává tělu důležité vitamíny a minerály, posiluje pánevní svaly a podporuje porodní stahy, tím usnadňuje porod. Užívat až poslední 3 týdny před porodem (až dovolí lékař)
 • MEDUŇKAbolest hlavy, nespavost, špatná nálada, poporodní smutná nálada, únava, závratě, hučení v uších
 • ŠÍPEK zvyšuje odolnost organismu proti infekcím, zdroj vitamínu C, zlepšuje metabolismus, vhodný i při kojení a pro malé děti
 • ZÁZVORproti nevolnosti, při nadýmání, potíže s trávením, studený pot

Během těhotenství můžete pít speciální bylinné čajové směsi nebo čaj ROOIBOS.

Bylinky, které mohou v těhotenství škodit

Těhotné ženy by se měly vyvarovat požívání těch bylin, které ovlivňují prokrvení pánevní oblasti a mají vliv na činnost dělohy. Neplatí to pouze pro bylinky ve formách čaje, ale také pro užívání masážních a vonných olejů, solí do koupele, krémů a mastí.
 • Aloe,
 • Bazalka,
 • Cedrové dřevo,
 • Citronela,
 • Hloh,
 • Hřebíček,
 • Jalovec,
 • Jasmín,
 • Kafr,
 • Koriandr,
 • Lékořice lysá,
 • Majoránka zahradní,
 • Máta,
 • Mateřídouška,
 • Medvědice,
 • Myrha,
 • Oregáno,
 • Pelyněk pravý,
 • Petržel,
 • Přeslička,
 • Rozmarýn,
 • Saturejka zahradní,
 • Skočice,
 • Sporýš,
 • Svízel,
 • Tymián,
 • Vodilka a
 • Yzop.


PÉČE O PROBLEMATICKOU PLEŤ

Dostatečná hygiena by u problematické pleti měla být samozřejmostí. Akné je ve většině případů spojeno s mastnou či smíšenou pletí. Majitelé těchto typů kůže si mnohdy mohou dovolit používat čistící pleťové vody s obsahem alkoholu - zabijáka bakterií.

Mechanické čištění pleti

Je maximálně důležité dodržet řádnou hygienu. Ošetřené místo je následně potřeba vydezinfikovat nejlépe přípravkem s obsahem alkoholu nebo jiným antibakteriálním prostředkem na pleť např. Tea tree olej, Grepový olej …

Na jednotlivé ranky a postižená místa může pomoci:
 • TEA TREE MAST vhodná při akné, oparech, plísních, svědění a jiných kožních problémech

 • LNICOVÁ MAST na akné, suché ekzémy, plísně

Dále se doporučuje pití

 • speciálních pleťových čajů a
 • různých čistících čajů.

Výrazně pomohou i další očistné preparáty

 • Mladý ječmen a mladá pšenice
 • Řasy Spirulinna a Chlorella
 • Zelený francouzský jíllze užívat vnitřně i jako peeling
 • Aloe vera gel

NAHORUO obchodě
Kontakty
Kde nás najdete
Provozovatel obchodu
Napište nám
Informace pro Vás
Jak nakupovat
Doprava zboží
Platba za zboží
Upozornění
EET
Obchodní podmínky
Odstoupení od smlouvy