Zdravá výživa 3 lístek
3 LÍSTEK - prostě zdravě
Vaše objednávka
ZDRAVÁ VÝŽIVA 3 LÍSTEK ŠTEFÁNIKOVA 23, BRNO   776 028 806   obchod@3listek.cz

BÍLKOVINY

Bílkoviny neboli proteiny jsou podstatou všech živých organismů.

Bílkoviny jsou nutné k růstu a obnově všech buněk a tkání, k činnosti svalů, k tvorbě hormonů, enzymů, protilátek a dalších biologicky významných látek. Tělo je může mimořádně využít i jako zdroj energie, kdy 1 gram bílkovin dodá tělu asi 17 kJ energie.

Proteiny jsou tvořeny řetězcem základních jednotek - aminokyselin. Některé aminokyseliny jsou pro tělo nepostradatelné, neboť si je neumí vytvořit a proto se musí dodávat potravou.

Nejhodnotnější bílkoviny pro tělo člověka jsou proteiny obsahující všechny nepostradatelné aminokyseliny, a to navíc ve vhodném vzájemném poměru.

Podle původu se bílkoviny v potravě dělí na živočišné a rostlinné lišící se zastoupením jednotlivých aminokyselin.

Pro využití v lidském organismu mají vhodnější složení živočišné bílkoviny. Jsou obsaženy ve vaječném bílku, mléce, mléčných výrobcích, mase a rybách.

Z rostlinných zdrojů má poměrně kvalitní bílkovinu sója. V obilovinách, zelenině a ovoci nejsou bílkoviny obsaženy ve velkém množství a navíc jejich složení není pro tělo optimální.

Nedostatečný příjem bílkovin vede k podvýživě, která se projevuje snížením obranyschopnosti organismu, otoky, svalovou slabostí, chudokrevností.

Při větším nedostatku bílkovin se objevují změny na kůži a na vlasech. Menší děti mohou být při nedostatku kvalitních bílkovin duševně i tělesně opožděné,

Stejně tak i nadbytečný příjem bílkovin je rizikový (nad 2 g/kg/den) a může vést k vyšší zátěži některých orgánů (hlavně ledvin).
Bílkoviny se neukládají do zásoby, proto je potřeba je pravidelně dodávat tělu ve stravě.


ZDRAVÁ VÝŽIVA 3 LÍSTEK
Štefánikova 23, Brno
tel. 776 028 806
mail obchod (zavinác) 3listek.cz
OTEVŘENO
Pracovní dny
09:00 - 18:00

Víkendy, státní svátky
Zavřeno